Konsultacje społeczne dotyczące bonu senioralnego, który ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, zakończą się 12 grudnia. Bon ma zapewnić wsparcie finansowe w wysokości 2150 zł miesięcznie dla około 300 tys. seniorów. Środki te będą przeznaczone na usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania.
Bon senioralny ma być formą pomocy dla osób powyżej 75. roku życia, które potrzebują wsparcia w codziennym życiu. Świadczenie będzie przyznawane seniorom, których dochód nie przekracza określonego progu, wzrastającego do 5000 zł brutto w 2029 roku - zauważa Radio ZET.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, podkreśla, że konsultacje mają na celu zrozumienie, jak obecnie funkcjonuje opieka nad seniorami i jakie są jej braki.
To jest właśnie sens tych konsultacji, że można dowiedzieć się od samorządów, od przedstawicieli różnych instytucji, jak dotychczas ta opieka funkcjonuje albo często nie funkcjonuje, co brakuje i czy ten projekt odpowie na te braki - wyjaśniła minister, którą cytuje Radio ZET.
Bon senioralny a zmiany demograficzne
Wprowadzenie bonu senioralnego jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę demograficzną. Maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, a rośnie liczba seniorów. Minister Okła-Drewnowicz zaznacza, że obecnie na jedną osobę starszą przypadają trzy osoby w wieku produkcyjnym, ale za 16 lat będą to tylko dwie osoby.
Bon senioralny ma być przyznawany pod warunkiem, że bliscy seniora, zobowiązani do opieki, pracują i nie mogą jej świadczyć. Świadczenie ma na celu wsparcie rodzin, które z powodu obowiązków zawodowych nie są w stanie zapewnić opieki swoim starszym członkom.
Konsultacje społeczne, które zakończą się 12 grudnia, mają pomóc w dopracowaniu szczegółów projektu, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby seniorów i ich rodzin.