Dodatek pielęgnacyjny obecnie wynosi 330,07 zł. Wysokość tego wsparcia jest podwyższana co roku - o wskaźnik waloryzacji.
Kto może otrzymać taki dodatek? Wsparcie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub takiej, która ukończyła 75. rok życia.
Jakie dokumenty są wymagane?
- wniosek o dodatek pielęgnacyjny
- zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9
- wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz ewentualnie dokumentacja medyczna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wniosek o zasiłek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez prezesa ZUS.
Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - dowiadujemy się ze strony internetowej ZUS.
Dodatek pielęgnacyjny. To warto wiedzieć
Warto mieć na uwadze to, że dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa ona poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje również osobom pobierającym tylko rentę socjalną (czyli bez zbiegu z rentą rodzinną) - zaznacza Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.