Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny dotyczy przede wszystkim krewnych w linii prostej w stosunku do dzieci. Są nimi rodzice. Jednak prawo przewiduje przypadki, w których to dziadkowie przejmują ten obowiązek.
Dziadkowie płacą alimenty na wnuki w trzech przypadkach
Jak podaje serwis kobieta.gazeta.pl, mówi o tym art. 132 wspomnianego kodeksu. Chodzi o przypadki, kiedy:
- nie ma osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności, np. oboje rodzice nie żyją,
- osoba, której zasądzone zostały alimenty, nie jest w stanie wypełnić tego obowiązku, np. z powodu choroby,
- uzyskanie środków na utrzymanie dziecka jest niemożliwe lub "połączone z nadmiernymi trudnościami", np. brak możliwości nawiązania kontaktu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziecko, które ma tylko jednego rodzica, a ten rodzic nie może go utrzymywać bo np. jest chory bądź trafił do więzienia, może mieć zasądzone alimenty ze strony dziadków.
Wnuki mogą same zażądać, aby dziadkowie płacili im alimenty. Co więcej, prawo nie stanowi o tym, którzy dziadkowie mają to robić w pierwszej kolejności.
Sąd jednak bierze pod uwagę to, w jakim stanie znajduje się wnuk i na jakiej stopie żyją jego dziadkowie. Alimenty mogą zostać zasądzone wyłącznie w celu zapewnienia podstawowych potrzeb. Dziadkowie muszą też być w stanie sprostać obowiązkowi alimentacyjnemu i może być tak, że kwota zasądzona wobec nich będzie niższa, niż na przykłada ta, którą miał płacić ojciec dziecka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.