Jak podał Główny Urząd Statystyczny, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 769,6 tys. wobec 772,3 tys. osób miesiąc wcześniej.
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,0 proc. Wrzesień może jednak być ostatnim miesiącem stabilizacji, a wzrost bezrobocia wydaje się nieunikniony.
Czytaj także: Ceny oszalały. Polacy masowo wykupują ten produkt
Regionalne różnice w bezrobociu
We wrześniu 2024 r. stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 9,9 proc. w warmińsko-mazurskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W skali roku stopa wzrosła we wszystkich województwach, najbardziej w zachodniopomorskim (o 1,4 pkt proc.), najmniej w mazowieckim oraz podlaskim (po 0,7 pkt proc.).
Czytaj także: Wideo z S8 obiegło kraj. Skandaliczne zachowanie
Ekonomiści przewidują, że trend wzrostu bezrobocia jest nieunikniony. "Na koniec 2024 r. stopa bezrobocia może osiągnąć maksymalnie 7 proc., a prawdopodobnie znajdzie się między 6,5 a 6,9 proc." - oceniają eksperci. Obecne wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Bezrobocie w Polsce. Będzie gorzej?
Według Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, obecne tendencje na rynku pracy zaczynają się pogarszać.
Nie jest to jeszcze kryzys na rynku pracy, ale początek jego zadyszki. Niepokojące jest to, że zaczynają przeważać negatywne tendencje nad tymi pozytywnymi - komentuje Kozłowski.
Czytaj także: 12 tys. zł dla Polaków. Kiedy wejdzie nowe świadczenie?
Dodaje również, że rynek pracy wciąż funkcjonuje w warunkach poważnych niedoborów pracowników.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.