W 2024 roku rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu ustawy o systemie usług wspierających rodzinę, przewidującym m.in. wdrożenie bonu senioralnego.
Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że projekt ma na celu wspieranie rodzin, które muszą łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad starszymi bliskimi.
Bon senioralny to rozwiązanie nowatorskie, systemowe, zaadresowane do rodziny, która jest aktywna zawodowo, a która ma pod swoją opieką osobę bliską, starszą - wyjaśniła minister Okła-Drewnowicz podczas konferencji w Kielcach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bon senioralny będzie miał maksymalną wartość 2150 zł i będzie przeznaczony na usługi o charakterze opiekuńczym, z wyłączeniem usług medycznych. Program będzie skierowany do seniorów w wieku 75+ oraz ich pracujących rodzin.
Warunkiem uzyskania bonu będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji, najczęściej dziecka seniora.
Samorządy będą odpowiedzialne za organizację i nadzór nad świadczeniem usług, otrzymując na ten cel fundusze od rządu. Chodzi o zorganizowanie usługi wsparcia w miejscu zamieszkania, aby rodzina nie musiała rezygnować z pracy lub zatrudniać kogoś do opieki nad seniorem.
Bon senioralny 2150 zł. Kiedy wejdzie w życie?
Pierwsza faza wdrożenia, obejmująca szkolenia dla opiekunów, ma zostać zrealizowana w drugiej połowie 2025 roku. Projekt został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Teraz przed nami wielkie konsultacje publiczne, przede wszystkim z samorządowcami. Później oczywiście proces legislacyjny w Sejmie i przygotowanie się do pierwszego etapu tej ustawy, czyli powszechne szkolenia dla potencjalnych opiekunów - zapowiedziała minister Okła-Drewnowicz.