Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej środków nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wzrostu cen energii elektrycznej oraz wsparcie wybranych grup odbiorców w latach 2023 i 2024 został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w poniedziałek, 18 listopada.
Zgodnie z opisem, celem projektu jest wprowadzenie działań osłonowych na 2025 rok, które mają na celu złagodzenie wpływu wzrostu cen energii elektrycznej na gospodarstwa domowe. Dzięki tym zmianom odbiorcy energii mają nie odczuć w znaczący sposób wyższych rachunków za prąd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto projekt zakłada wprowadzenie usprawnień i precyzyjniejszych regulacji dotyczących stosowania maksymalnych cen energii oraz obsługi systemu rekompensat. Proponowane zmiany mają być efektem szczegółowych analiz dotyczących funkcjonowania systemów wsparcia odbiorców energii w ostatnich latach.
Ceny prądu. Ministerstwo ma rozwiązania
W projekcie nowelizacji ustawy znajdą się m.in. propozycje przedłużenia mechanizmu maksymalnej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ustalonej na niższym poziomie niż taryfy zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Przewiduje się również, że przedsiębiorstwa obrotu będą składać wnioski o obniżenie taryf na drugą połowę 2025 roku, a prezes URE będzie mógł nakładać obowiązek obniżenia cen w przypadku zmiany warunków rynkowych. Kolejnym rozwiązaniem ma być zawieszenie pobierania opłaty mocowej w 2025 roku dla gospodarstw domowych.
Projekt zakłada także poprawę przepływu środków przeznaczonych na rekompensaty oraz umożliwienie przesuwania funduszy zgromadzonych w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Zmiany obejmą także usprawnienie systemu rekompensat dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym dostosowanie zasad rozliczenia pomocy publicznej w 2024 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.