Sejmowe komisje Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny postanowiły odroczyć rozpatrzenie nowelizacji ustawy o handlowych niedzielach. Decyzja zapadła podczas wspólnego posiedzenia, które odbyło się we wtorek. Przewodniczący komisji gospodarki Ryszard Petru poinformował, że nowelizacja zostanie omówiona na kolejnym posiedzeniu, planowanym na grudzień.
Poselski projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni został złożony przez posłów Polski 2050 pod koniec marca bieżącego roku. Propozycja zakłada wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu.
W projekcie nowelizacji znalazł się zapis, że pracownicy mieliby otrzymywać podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę, a pracodawcy byliby zobowiązani do zapewnienia dnia wolnego 6 dni przed lub po niedzieli pracującej. Ustawodawca zaznaczył, że jeżeli pracownik nie będzie mógł otrzymać wolnego w przyjętym okresie, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecne przepisy
Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 r. Zawiera ona katalog 32 wyłączeń, które obejmują m.in. działalność pocztową, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z prasą oraz kawiarnie. Zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku, w tym w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą.
Zakaz handlu nie obowiązuje także w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia. W 2024 roku zakupy będziemy mogli zrobić we wszystkich sklepach w niedzielę 15 i 22 grudnia. W pozostałe niedziele większość sklepów pozostaje zamknięta. Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, za naruszenie zakazu grożą kary od 1000 zł do 100 tys. zł, a w przypadku uporczywego łamania przepisów – kara ograniczenia wolności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.