Zespół pod przewodnictwem Rafała Brzoski przedstawił pierwsze propozycje zmian prawnych, które mają na celu poprawę funkcjonowania polskich firm. Wśród nich znalazły się m.in. zwiększenie liczby interpretacji ogólnych przez Ministra Finansów, zmiany w raportowaniu ESG oraz ograniczenie nadużyć Urzędów Skarbowych.
Prof. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że kluczowym warunkiem skutecznej deregulacji jest zmiana myślenia urzędników, którzy powinni przestać traktować przedsiębiorców jak osoby podejrzane.
Poszczególne ekipy rządzące mnożą zakazy, nakazy, zarządzają kontrole i nakładają sankcje, które często uniemożliwiają firmom normalne funkcjonowanie i doprowadzają do upadłości. Warunkiem skutecznej deregulacji jest przestawienie myślenia urzędników, tak, by przestali traktować przedsiębiorców jak osoby podejrzane - mówi PAP Romanowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Romanowski wyraził nadzieję, że przygotowywany przez zespół Brzoski pakiet deregulacyjny będzie impulsem do zmiany myślenia urzędników. Zwrócił uwagę, że w okresie przedwyborczym każdemu ugrupowaniu politycznemu zależy na pozyskaniu elektoratu, a przedsiębiorcy są jego istotną częścią.
Czytaj więcej: Sceny przed Biedronką. Ludzie wyciągnęli telefony
Ekspert wyraził nadzieję, że po zakończeniu wyborczej walki politycy nie zapomną natychmiast, po raz kolejny, że przedsiębiorca to nie tylko podmiot gospodarczy, ale ktoś, kto swoim działaniem przyczynia się do zwiększania dochodów budżetu państwa.
Podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce stworzenie zespołu, który szybko przygotuje propozycje deregulacyjne. Brzoska, założyciel i prezes InPost, ma doświadczenie w branży e-commerce, co może przyczynić się do skuteczności działań zespołu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.