Ekwiwalent węglowy to specjalne świadczenie finansowe, które ma pomóc emerytom w pokryciu części kosztów zakupu węgla na sezon grzewczy.
Jego wprowadzenie związane jest z dynamicznie rosnącymi cenami węgla oraz jego ograniczoną dostępnością, co szczególnie odczuwają osoby starsze przyzwyczajone do korzystania z tego surowca przez lata.
Czytaj także: Nowe promocje w Lidlu. Ten produkt dostaniesz za darmo
Zgodnie z danymi zaktualizowanymi na 2024 rok, maksymalna wysokość tego świadczenia jest wyliczana jako trzy razy przeciętna cena zbytu jednej tony węgla kamiennego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W styczniu 2024 roku Minister Przemysłu ogłosił cenę 1 tony węgla na poziomie 1169,10 zł. Stąd, maksymalny ekwiwalent może wynieść nawet 3507,10 zł.
Ekwiwalent węglowy został ustanowiony na podstawie Ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, skierowanej do osób z przedsiębiorstw robót górniczych. Celem tego programu jest złagodzenie negatywnych skutków polityki ekologicznej dążącej do ograniczenia emisji CO2 oraz zapewnienie emerytom wsparcia w pokrywaniu coraz wyższych rachunków za ogrzewanie.
Zmiany w polityce energetycznej
Po licznych zmianach i kontrowersjach związanych z polityką energetyczną, w 2024 roku wprowadzono opcję przywrócenia tzw. deputatu węglowego. Jest to dodatkowe świadczenie dla osób uprawnionych, które również pomaga w pokrywaniu kosztów ogrzewania w dobie rosnących cen energii i węgla.
Jak podkreśla "Super Express", byłym pracownikom kolejowym można wypłacić deputat węglowy w formie ekwiwalentu pieniężnego. Ekwiwalent ten to równowartość pieniężna 1800 kg węgla kamiennego rocznie. Deputat węglowy przysługuje także członkom rodziny byłego pracownika kolejowego, którzy pobierają po nim rentę rodzinną.