W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak decyzja o przejściu na emeryturę powinna uwzględniać takie czynniki, jak zgromadzony kapitał, liczba przepracowanych lat oraz waloryzacja składek.
Jak zauważa "BusinessInsider", Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku w czerwcu dokonuje waloryzacji składek emerytalnych na indywidualnych kontach. Osoby urodzone do końca maja mogą rozważyć złożenie wniosku o emeryturę po czerwcowej waloryzacji, by skorzystać z potencjalnego wzrostu świadczenia.
Aby uniknąć przerwy w dochodach, ważne jest rozwiązanie umowy o pracę co najmniej dwa dni przed końcem miesiąca i złożenie wniosku emerytalnego w ZUS do końca tego samego miesiąca. Pozwoli to na otrzymanie zarówno wynagrodzenia za ostatni miesiąc pracy, jak i pierwszej emerytury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pracownicy odchodzący na emeryturę mają prawo do jednorazowej odprawy emerytalnej, która stanowi dodatkowe wsparcie finansowe w nowej sytuacji życiowej.
Przy planowaniu emerytury warto uwzględnić tablice długości życia publikowane przez GUS, wpływające na wysokość miesięcznego świadczenia. Rosnąca przewidywana długość życia może obniżać emeryturę, więc warto wziąć te prognozy pod uwagę.
Kontynuowanie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może zwiększyć wysokość świadczenia. Najwyższe emerytury otrzymują osoby, które nie tylko zarabiały dużo, ale też pracowały znacznie dłużej, nawet po osiemdziesiątce.
Ile wyniesie emerytura w 205 roku?
Zbliżający się nowy rok, w Polsce od lat oznacza ważny moment dla tysięcy seniorów, którzy na co dzień otrzymują emeryturę minimalną, która w tym roku wyniosła 1780,96 zł brutto. Mowa tutaj o corocznej waloryzacji, która ma na celu dostosowanie wysokości świadczenia do zmieniającego się rynku.
Jak się jednak okazuje, w nadchodzącym 2025 roku waloryzacja emerytur będzie różnić się od tych, jakie mogliśmy pamiętać z ostatnich lat. Wszystko za sprawą zmieniającej się inflacji, która przełożyła się na zaledwie 5,52 proc. waloryzację. Jest to zatem jeden z najniższych wzrostów wysokości świadczenia w ostatnich latach, kiedy potrafił on osiągnąć dwucyfrowy wynik.
W nowym roku od 1 marca po waloryzacji minimalna emerytura wyniesie jednak 1 879,27 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że nie będzie to kwota, jaką otrzymają seniorzy. Po odliczeniu podatków ostateczna wartość świadczenia, która trafi do rąk emerytów, oscylować będzie w okolicach 1700 złotych.