W poniedziałek (11 marca) swoje święto obchodzą wszyscy sołtysi. Sołtys od 1990 roku to organ wykonawczy jednostki pomocniczej gminy - sołectwa. Sołtys jest pierwszym szczeblem samorządu, przedstawicielem władz gminy, który znajduje się najbliżej każdego mieszkańca danej wsi.
Kadencja sołtysa trwa cztery lata. Identycznie sprawy mają się w przypadku rady sołeckiej.
Zarówno sołtys, jak i członkowie rady sołeckiej, wybierani są spośród nieograniczonej liczy kandydatów przez stałych mieszkańców sołectwa, którzy uprawnieni są do głosowania - podaje "Super Express".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sołtysem może zostać każda osoba, której przysługuje prawo wybieralności. W związku z tym kandydat na sołtysa musi być obywatelem polskim lub posiadać obywatelstwo Unii Europejskiej, najpóźniej w dniu głosowania musi mieć 18 lat i musi stale zamieszkiwać na obszarze danego sołectwa.
Ile zarabia sołtys?
Ile więc wynoszą zarobki sołtysa? Tutaj mamy sporą niespodziankę. Zasadniczo bowiem... sołtys pełni swoją funkcję społecznie. To oznacza, że nie otrzymuje pensji!
Może jednak liczyć na dietę, którą co roku uchwala Rada Gminy. Czasem to około 10-500 zł miesięcznie. Dużo zależy od wielkości danego sołectwa i zamożności gminy - podkreśla "SE".