Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 
aktualizacja 

Inflacja pod kontrolą? Prezes NBP o cenach energii i przyszłych podwyżkach

0

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły o 5% w stosunku do października 2023 roku, co odzwierciedla najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) zawarte w tzw. szybkim szacunku inflacji. W ujęciu miesięcznym, czyli w porównaniu z wrześniem 2024 roku, ceny wzrosły o 0,3%.

Inflacja pod kontrolą? Prezes NBP o cenach energii i przyszłych podwyżkach
Adam Glapiński o sytuacji ekonomicznej Polski. (PAP, Paweł Supernak)

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes przewidywali wzrost cen rok do roku o dokładnie 5%. Ta prognoza wpisała się w szerszy trend, zgodnie z którym inflacja konsumencka utrzymuje się na stałym poziomie już od kilku miesięcy. Sugeruje to, że dynamika wzrostu cen może nie ulec znaczącym zmianom do końca roku.

Istotnym czynnikiem, który wpłynie na dalszy rozwój sytuacji, jest polityka administracyjna dotycząca cen energii – kluczowego elementu inflacji w Polsce.

Adam Glapiński o przyszłości cen energii

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, podkreślił, że tempo wzrostu cen może pozostać na poziomie 4,5-5% do końca bieżącego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jan Błachowicz o emeryturze Szczęsnego: "Nie wiem, czy jest młody, czy stary, jeśli chodzi o piłkę nożną..."

Wskazał przy tym, że przyszłość kształtowania się inflacji w 2025 roku zależy głównie od działań rządu związanych z ewentualnym przedłużeniem osłonowych programów ograniczających wzrost cen energii.

- Prognozy wskazują, że do końca roku wskaźnik inflacji konsumenckiej może pozostać w okolicach 4,5 do 5%. Co do oczekiwań na 2025 to zależą one w szczególności od decyzji co do działań osłonowych w zakresie cen energii, znów nie od banków czy innych czynników. To są decyzje administracyjne, rządowe – powiedział Glapiński, odnosząc się do aktualnych regulacji w sektorze energetycznym.

Prezes NBP podkreślił również, że bez tych działań można spodziewać się kolejnego wzrostu cen energii już na początku przyszłego roku.

Jednak niepewność co do tego, czy władze zdecydują się na przedłużenie programów ochronnych, pozostaje. Wypowiedzi przedstawicieli rządu sugerują możliwość kontynuacji tych działań, co mogłoby wpłynąć na zahamowanie inflacji w sektorze energetycznym, ale ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić