Zgodnie z danymi za 2020 r., w Unii Europejskiej istnieje blisko 9,1 mln gospodarstw rolnych. Rumunia, z udziałem 32 proc., prowadzi w tej statystyce, podczas gdy Polska zajmuje drugie miejsce z 14 proc. Trzecie miejsce zajmują Włochy (12 proc.), a kolejne Hiszpania (10 proc.) i Grecja (6 proc.).
W Rumunii sektor rolny zatrudnia ponad jedną piątą mieszkańców (20,9 proc.), natomiast w Polsce w rolnictwie pracuje blisko co dziesiąta osoba (9 proc.).
Co drugie gospodarstwo w Polsce jest małym gospodarstwem
Rumunia wyróżnia się również wysokim udziałem małych gospodarstw rolnych, które stanowią 90 proc. wszystkich gospodarstw w tym kraju. W Polsce małe gospodarstwa stanowią ponad połowę (52 proc.) wszystkich gospodarstw, co plasuje nasz kraj na 11. miejscu w UE pod tym względem. Małe gospodarstwa w Polsce zajmują 12 proc. wszystkich gruntów rolnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska odnotowuje najwyższy odsetek gruntów rolnych będących własnością rolnika, wynoszący 75,4 proc. Taka forma własności przeważa w 14 państwach członkowskich UE. W Bułgarii, gdzie ziemia jest głównie dzierżawiona, odsetek ten wynosi zaledwie 9 proc.
Przeczytaj także: 100 tysięcy złotych za hałas i zapach. Sądowy finał konfliktu na wsi
Coraz więcej kobiet w rolnictwie
W Unii Europejskiej nadal większość rolników to mężczyźni (68 proc.), jednak udział kobiet w tej grupie zawodowej w ostatnich latach wzrósł z 26,4 proc. w 2005 r. do 31,6 proc. w 2020 r. Kobiety stanowią obecnie niemal jedną trzecią kierowników gospodarstw rolnych.
Co 10 lat Eurostat przygotowuje raport, który pokazuje, jak prezentuje się struktura rolnictwa w Unii Europejskiej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.