Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Kiedy ZUS pozwala pracować podczas choroby? To musisz wiedzieć

2

ZUS zazwyczaj nie zezwala na pracę podczas zwolnienia chorobowego, ale istnieją wyjątki. Przedsiębiorcy nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego, co może działać na ich korzyść.

Kiedy ZUS pozwala pracować podczas choroby? To musisz wiedzieć
Kiedy ZUS pozwala pracować podczas choroby? To musisz wiedzieć (Getty Images, Wikipedia)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zazwyczaj nie pozwala na pracę podczas zwolnienia chorobowego, co wiąże się z utratą prawa do zasiłku chorobowego. Jednak są sytuacje, w których można pracować mimo choroby. Jak podkreśla interia.pl, osoby prowadzące działalność gospodarczą mają pewne przywileje w tej kwestii.

Zwolnienie chorobowe zazwyczaj wyklucza możliwość pracy, ale nie dotyczy to wszystkich przypadków. Przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność nawet podczas urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. W tym czasie mogą wystawiać faktury i uzyskiwać przychody, opłacając jedynie składkę zdrowotną.

W przypadku pobierania zasiłku chorobowego z ZUS, podejmowanie pracy może skutkować utratą świadczenia. Jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą pracować, jeśli nie pobierają zwolnienia lekarskiego. Przedsiębiorcy nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego, co może działać na ich korzyść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wraca sprawa granatnika. Siemoniak: nie do obrony

Przedsiębiorcy mogą pracować nawet podczas pobytu w szpitalu, o ile nie pobierają zasiłku chorobowego. Przeziębiony przedsiębiorca może udać się do lekarza, ale jeśli nie weźmie zwolnienia, może kontynuować pracę po powrocie do domu.

Koniec z "lewymi" L4. Inspektorzy ZUS mają nowe uprawnienia

Od stycznia tego roku inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dysponują nowymi narzędziami do weryfikacji, czy zwolnienia lekarskie (L4) są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza zakaz podejmowania "aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy". Chodzi o działania, które mogą opóźniać proces leczenia, np. wykonywanie remontów czy prace fizyczne. Wyjątkiem są czynności dnia codziennego, takie jak zakupy żywności czy wizyty lekarskie. Celem zaostrzenia przepisów jest ograniczenie przypadków nadużywania zwolnień lekarskich.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia oraz żądać zwrotu już wypłaconych środków. Dotyczy to sytuacji, gdy powodem skorzystania ze zwolnienia nie jest choroba lub opieka nad członkiem rodziny, lecz inne, nieuzasadnione okoliczności.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Rodzice płacą fortuną przed maturą. Jest drożej niż u lekarzy
Nawet 10 tys. zł kary. Są kontrole w domach
Nowość od Lidla. Uruchomił butelkomaty
Zaczęło się w Biedronce po świętach. Nawet 50 procent taniej
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej to przywilej pracownika. Kiedy można z niego skorzystać?
Co to jest dług publiczny i jakie ma znaczenie dla gospodarki?
"Mieszkanie za remont" to szansa na tańsze lokum. Jak skorzystać z tego programu?
Norweski książę Haakon z wizytą w Polsce. Nowe możliwości współpracy
Wracają paragony grozy. Pokazali cenę gofrów
Potężne zarobki lekarzy z Torunia. Prawie 45 tysięcy złotych
Polski miliarder rozszerza produkcję. Będzie wytwarzać części dla wojska
Praca na wakacje 2025. Gdzie szukać i ile można zarobić?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić