Raport InfoDług ujawnia, że zadłużenie polskich seniorów wzrosło do 12 mld zł. Co szósty senior wyraża obawy o pogorszenie swojej sytuacji finansowej. Wielu z nich planuje ograniczenie wydatków, jednak mało kto może sobie na to pozwolić.
Więcej niż 1/3 seniorów (36 proc.) chce z kolei zoptymalizować swoje zakupy dzięki znalezionym promocjom i innym atrakcyjnym ofertom cenowym, a 1/5 planuje przeznaczyć mniej na przyjemności, takie jak wyjście na miasto, czy rozrywka - komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor w materiale przygotowanym przez Good One PR.
Czytaj także: Pilot próbował rozbić samolot z 83 osobami na pokładzie. Dziś wyznaje, jak do tego doszło
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zadłużenie seniorów wzrosło o kolejny miliard złotych w porównaniu do poprzedniego roku. Najwięcej niesolidnych dłużników mieszka na Kujawach, najmniej na Podkarpaciu. Dane te pochodzą z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK.
Seniorzy, mimo chęci oszczędzania, często nie mają możliwości spłaty swoich zobowiązań. Wiele osób z tej grupy wiekowej deklaruje ograniczenie wydatków do minimum, aby poprawić swoją sytuację finansową.
Pesymistyczne prognozy
Prognozy finansowe dla seniorów są pesymistyczne. Wielu z nich obawia się, że ich sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. Tylko nieliczni planują spłatę części swoich zaległości w bieżącym roku.
Raport InfoDług wskazuje na potrzebę wsparcia finansowego dla seniorów, aby mogli oni lepiej zarządzać swoimi finansami i zmniejszyć zadłużenie.
Ekspert mówi o "niesolidnych dłużnikach"
Liczba niesolidnych dłużników co prawda zmniejszyła się we wszystkich regionach (szczególnie w województwie opolskim, o 8,8 proc., dolnośląskim, o 8,3 proc. i śląskim, o 8 proc.), jednak niestety nie oznacza to pojawienia się wyłącznie pozytywnego trendu w strukturze opóźnionego zadłużenia tej grupy społecznej.
Spadek liczby osób posiadających przeterminowane zadłużenia nie oznacza jednak poprawy sytuacji. Przeciwnie – większa część całkowitego opóźnionego zadłużenia, które zwiększyło się r/r może koncentrować się na mniejszej grupie niesolidnych dłużników - skomentował dr hab. Waldemar Rogowski w materiale przygotowanym przez Good One PR.