Jak podaje tvn24.pl, 10 grudnia za 0,45 kg ziaren arabiki trzeba było zapłacić 3,44 usd (13,96 zł). To w perspektywie tylko tego roku podwyżka aż o 80 proc. Z kolei robusta najdroższa była we wrześniu.
Handlarze kawą spodziewają się gorszych zbiorów ze względu na warunki pogodowe, jakie odnotowano na terenie dwóch największych producentów kawy na świecie, czyli Brazylii i Wietnamu. Tymczasem popularność samego napoju nieustająco rośnie. Zdaniem ekspertów klienci odczują to z początkiem nowego roku.
Chociaż w ostatnich latach największe palarnie kawy były w stanie zaakceptować podwyżki cen, aby zadowolić klientów i utrzymać udział w rynku, wygląda na to, że to się wkrótce zmieni. Marki takie jak JDE Peet (właściciel marki Douwe Egberts), Nestlé i kilka innych, wcześniej przyjęły na siebie skutki wyższych cen surowców - mówił w rozmowie z BBC Vinh Nguyen, dyrektor naczelny Tuan Loc Commodities.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teraz jednak marki te znalazły się w punkcie zwrotnym, co zapewne odczujemy w sklepach w pierwszym kwartale 2025 roku.
Lavazza zapewniała, że zrobi wszystko, żeby nie przerzucać wyższych kosztów surowców na klientów. Jednak rynek zmusił ją do zweryfikowania planów.
Jakość jest dla nas najważniejsza i zawsze była podstawą naszej umowy z klientami opartej na zaufaniu. Dla nas oznacza to dalsze ponoszenie bardzo wysokich kosztów. W związku z tym byliśmy zmuszeni dostosować ceny - przyznała marka w oświadczeniu przesłanym do BBC.
Nie jesteśmy odporni na cenę kawy, wręcz przeciwnie – to już słowa Davida Rennie, szefa marek kawowych Nestlé.
Im gorsza pogoda, tym wyższa cena kawy
Oczy wszystkich producentów kawy zwrócone są na Brazylię, która w sierpniu i wrześniu doświadczyła najgorszej suszy w ciągu ostatnich 70 lat. Zaraz po niej przyszły ulewne deszcze, a to wywołało obawy o jakość plonów.
Oprócz Brazylii, która jest głównym dostawcą ziaren kawy arabiki, poważnie ucierpiały też plantacje w Wietnamie, gdzie rosną ziarna Robusty. Tam także plantatorzy mieli do czynienie z suszami oraz ulewnymi opadami.
Kawa, oprócz ropy, jest drugim najpopularniejszym po ropie naftowej towarem, którym się handluje na rynku międzynarodowym. Jej popularność wciąż rośnie.
Popyt na ten towar pozostaje wysoki, natomiast według doniesień zapasy producentów i palarni są na niskim poziomie. Oczekuje się, że tendencja wzrostowa cen kawy utrzyma się przez jakiś czas – powiedziała Fernanda Okada, analityk cen kawy w S&P Global Commodity Insights.