Szefowa resortu klimatu i środowiska zapowiedziała, że system kaucyjny wystartuje później, niż pierwotnie zakładano. W "Gościu Wydarzeń" poinformowała, że nastąpi to 1 lipca 2025 roku, a nie jak pierwotnie planowano na początku przyszłego roku. Ministra Paulina Hennig-Kloska przekazała, że przesunięcie terminu to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i danie im czasu na podpisanie umów z producentami napojów i opakowań oraz operatorami systemu.
Szefowa resortu klimatu podkreśliła, że chciałaby, aby nowy termin był ostatecznym i nie ulegał ponownym modyfikacjom. Jak zresztą dodała, kolejne przesunięcia byłyby już niemożliwe, bo wprowadzenie systemu jest środkiem pozwalającym spełnić narzucane przez Unię Europejską poziomy recyklingu.
Jak przypomina portal "Interia", systemem kaucyjnym — przynajmniej na początku — mają być objęte plastikowe butelki PET o objętości do 3 l. Recyklingowi podlegać będą również wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 l, a także metalowe puszki o objętości do 1 l. Ministra klimatu i środowiska podkreśliła, że chciałaby, aby w systemie tym znalazły się także najmniejsze butelki, popularnie określane "małpkami". Dla klientów oznaczałoby to pobieranie przy ich zakupie kaucji, która byłaby zwracana, gdyby klient zwrócił puste opakowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na antenie Polsat News Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że włączenie małpek do systemu kaucyjnego nie nastąpi od razu. Najprawdopodobniej nastąpi to dopiero w drugim etapie jego wprowadzania. Polityczka partii Polska 2050 przypomniała również, że poprzedni rząd w ogóle nie planował objęcia systemem kaucyjnym małpek. Powodem takiej decyzji była obawa, że zwracanych butelek będzie za dużo.
System kaucyjny dla dużych sklepów
Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami systemem kaucyjnym z automatu zostaną objęte duże sklepy o powierzchni do 200 m kw. Będą one zobligowane do odbierania pustych opakowań i zwracania klientom kaucji.
W przypadku małych sklepów pobieranie kaucji będzie standardem, choć odbieranie pustych opakowań już nie. To, czy zdecydują się przystąpić do systemu ich odbierania od klientów, będzie zależało tylko od nich.
System kaucyjny w wielu europejskich krajach jest już powszechnie stosowany, przyczyniając się do zwiększenia odsetka materiałów poddawanych recyklingowi i zmniejszenia ilości odpadów komunalnych.