Biedronka, Lidl i osiedlowe sklepy. Porównaliśmy ceny masła. Wnioski?

Masło w ostatnich miesiącach znacznie podrożało. W lipcu kosztowało przeciętnie 7,87 zł za kostkę, ale ceny bynajmniej nie wyhamowały. Chcąc poznać średni koszt masła pod koniec sierpnia, dokonaliśmy porównania cen w kilku sklepach, biorąc pod uwagę zarówno wielkopowierzchniowe markety, jak i małe, osiedlowe punkty handlowe.

Ceny masła są zróżnicowane. Gdzie jest najtaniej?Ceny masła są zróżnicowane. Gdzie jest najtaniej?
Źródło zdjęć: © Materiały własne
Tomasz Majta

Aby zrobić porównanie cen masła, skierowaliśmy swe kroki do kilku sklepów na terenie Kielc: Lewiatana, Biedronki, Lidla, lokalnego sklepu spożywczego, a także do dwóch różnych punktów sieci Żabka.

Już na pierwszy rzut oka nasuwa się wniosek – wybór w większości sklepów jest bardzo zróżnicowany, a w zależności od składników i jakości towaru, cena poszczególnych kostek masła oraz produktów pokrewnych może się różnić nawet o kilkanaście zł.

Młoda dziewczyna już nie żyła. Policjantka nie wytrzymała

Najdroższe masło? Zdecydowanie osełka

Dobrym przykładem jest masło typu osełka. Oferuje je kilka firm, a koszt jednej kostki jest dość znaczny. W Lewiatanie produkt marki Sobik o gramaturze 300 g kosztuje aż 16,99 zł. Osełka o identycznej masie, ale firmy Lumiko jest do nabycia w cenie 13,99 zł.

W Lidlu możemy kupić ten rodzaj masła produkcji marki własnej - Pilos. Kostka o takiej samej gramaturze jak powyżej kosztuje 10,99 zł. Biedronka oferuje za to masło osełkowe marki Mleczna Dolina w cenie identycznej jak konkurencja w Lidlu za swój produkt - opakowanie o wadze 300 g możemy kupić za 10,99 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W jednym z osiedlowych sklepów spożywczych w asortymencie znajduje się osełka od firmy Sobik, dokładnie ten sam produkt co w Lewiatanie. Cena w lokalnym "spożywczaku" okazała się nieco niższa niż w supermarkecie, wyniosła dokładnie 16,14 zł.

Najdroższą osełkę znaleźliśmy w Biedronce, która oferuje jednak duże, półkilogramowe kostki tego masła. Trzeba za nie zapłacić jednak aż 23,99 zł, co oznacza, że koszt 100 gramów produktu wyniesie nas blisko 5 zł. Dla porównania – mniejsze opakowanie o gramaturze 300 g w Biedronce opłaca się bardziej, ponieważ cena za 100 g nie przekroczy wówczas 3,70 zł.

Masło zazwyczaj za 7,99 zł

A co z innym rodzajem masła? Standardowa kostka masła o 82-proc. zawartości tłuszczu kosztuje w Lewiatanie 6,99 zł (Łowickie) lub 7,99 zł (Mlekovita). Wyrób marki Rolmlecz o nieco większej zawartości tłuszczu, 83 proc., kosztuje natomiast 8,99 zł.

Podobnie kształtują się ceny w Lidlu. Za masło marki Mlekovita zapłacimy tam również 7,99 zł, ale ten akurat produkt jest aktualnie dostępny w obniżonej cenie, zazwyczaj trzeba zostawić w kasie 1,50 zł więcej. Masło ekstra marki Pilos, również z 82-proc. zawartością tłuszczu, możemy nabyć po 6,99 zł za sztukę.

W osiedlowym sklepie wyroby regionalne

Masło Łaciate, które w składzie ma o jeden procent tłuszczu więcej, możemy kupić w cenie 7,99 zł, ale to za sprawą promocji, dzięki której zapłacimy za kostkę o złotówkę mniej. To samo masło w sklepie osiedlowym kosztuje 8,99 zł, ale na półkach znajdziemy też kostki o 82-proc. zawartości tłuszczu w cenie 7,79 zł.

Z drugiej strony – regionalne masło z Włoszczowy kosztuje w miejscowym "spożywczaku" aż 10,99 zł, a masło Mazurskie, w którym znajduje się 83 proc. tłuszczu, jest dostępne w cenie 9,99 zł. Ofertę uzupełnia kolejne lokalne masło z Pierzchnicy. Mały sklep oferuje zatem zróżnicowany wybór regionalnych produktów.

Tyle zapłacimy za masło w różnych sklepach
Tyle zapłacimy za masło w różnych sklepach © o2.pl

W Biedronce natomiast masło firmy Mlekovita możemy kupić dokładnie w tej samej cenie co w Lidlu, produkt ten, podobnie jak u konkurencji, przeceniono. Masło od firmy Mleczna Dolina jest dostępne w cenie 6,99 zł. Produktu o zwiększonej zawartości tłuszczu aktualnie w asortymencie sklepu brak.

W Żabce drogo, a wyboru brak

A co z Żabką? Sklepy tej sieci znajdują się dosłownie na każdej przecznicy, ich zaletą są też dogodne dla klientów godziny otwarcia, łącznie z pracą w niedzielę. Wyboru jednak nie ma, w obu sklepach tej sieci na terenie dwóch różnych osiedli w asortymencie znajdowało tylko wspomniane już masło firmy Mlekovita.

W Żabce za ten mleczny wyrób zapłacimy jednak zdecydowanie więcej niż u konkurencji. Kostka o wadze 200 g kosztuje tam aż 9,99 zł, jakichkolwiek promocji czy obniżek na ten artykuł spożywczy w sklepach tej sieci akurat podczas naszej wizyty nie było.

Tomasz Majta, dziennikarz o2.pl

Źródło artykułu: o2pl
Wybrane dla Ciebie
Hit w Biedronce za 69,90 zł. Idealny na święta
Hit w Biedronce za 69,90 zł. Idealny na święta
1 grudnia zacznie się w Lidlu. Takie gratisy będą rozdawać
1 grudnia zacznie się w Lidlu. Takie gratisy będą rozdawać
Domino's Pizza ogłasza. Dwie w cenie jednej. Tylko do 30.11
Domino's Pizza ogłasza. Dwie w cenie jednej. Tylko do 30.11
Wyniki Eurojackpot. Dwóch Polaków zgarnęło wysokie kwoty
Wyniki Eurojackpot. Dwóch Polaków zgarnęło wysokie kwoty
Wyłącznie 29.11 w Lidlu. 3 opak. na kupon
Wyłącznie 29.11 w Lidlu. 3 opak. na kupon
Biedronka ogłasza. Tylko w sobotę. Maks. 3 sztuki na osobę
Biedronka ogłasza. Tylko w sobotę. Maks. 3 sztuki na osobę
Tylko 2 zł za kg. Rolnik zaprasza
Tylko 2 zł za kg. Rolnik zaprasza
Nawet 117 zł taniej. Okazje w Media Expert
Nawet 117 zł taniej. Okazje w Media Expert
Ile kosztuje rezonans magnetyczny? Jak długo czeka się na badanie w ramach NFZ?
Ile kosztuje rezonans magnetyczny? Jak długo czeka się na badanie w ramach NFZ?
Zestaw szczoteczek taniej o 400 zł. Promocja na Black Week w Media Markt
Zestaw szczoteczek taniej o 400 zł. Promocja na Black Week w Media Markt
Jak wybrać laptop poleasingowy i ile kosztuje?
Jak wybrać laptop poleasingowy i ile kosztuje?
Tańszy o ponad tysiąc złotych. Akcja w RTV Euro AGD
Tańszy o ponad tysiąc złotych. Akcja w RTV Euro AGD