Z opublikowanych przez MEN informacji, które przytacza Polska Agencja Prasowa, wynika, że na dzień 7 października 2024 r., w całej Polsce było dostępnych 5879 wolnych stanowisk pracy dla nauczycieli. Przekłada się to na łączny wymiar 3761,24 etatów w szkołach i placówkach oświatowych.
Najwięcej ofert pracy skierowanych jest do nauczycieli psychologów (15 proc. wszystkich ofert), nauczycieli wspomagających kształcenie uczniów z niepełnosprawnościami (14 proc.), nauczycieli wychowania przedszkolnego (14 proc.) oraz nauczycieli języka angielskiego (5 proc.).
Najwięcej ofert pracy w woj. mazowieckim
Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, najwięcej wolnych stanowisk pracy znajduje się w województwie mazowieckim – 1225 ofert. Kolejne województwa w zestawieniu to małopolskie (791), śląskie (591), dolnośląskie (537) oraz wielkopolskie (522).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, nie powinno być zaskoczeniem, że najwięcej wolnych stanowisk dla nauczycieli odnotowano w Warszawie (576), w Krakowie (302), Wrocławiu (230), Łodzi (143) i Poznaniu (102).
Z ogólnodostępnej bazy ofert pracy prowadzonej przez kuratoria oświaty (według stanu na 11 października 2024 r.) wynika, że w woj. mazowieckim jest 1506 ofert, z których część dotyczy nie tylko nauczycieli, ale także pracowników niepedagogicznych, takich jak pomoc nauczyciela, sprzątaczka czy woźny.
W części szkół praca oferowana jest na pełny etat, ale wiele placówek proponuje jedynie kilka godzin tygodniowo. Przykładem może być liceum, które poszukuje nauczyciela języka polskiego "do prowadzenia zajęć z uczniem w ramach zindywidualizowanej ścieżki edukacyjnej na terenie szkoły w wymiarze dwóch godzin tygodniowo".
Czytaj także: Horror uczennic. Nauczyciel skazany
Tysiące ofert pracy dla nauczycieli w Polsce
1214 ofert pochodzi ze szkół lub placówek publicznych, a 289 z niepublicznych. 653 oferty dotyczą wakatów, natomiast 131 to oferty pracy na zastępstwo. Największą część propozycji dotyczy etatów w szkołach podstawowych – 645 ofert, następnie w przedszkolach, zespołach przedszkolnych i punktach przedszkolnych – 435 ofert, oraz w liceach ogólnokształcących – 117 ofert. Pracę dla nauczycieli technikum oferuje 5 ogłoszeń.
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na nauczycieli konkretnych przedmiotów, najwięcej ofert jest skierowanych do nauczycieli wychowania przedszkolnego (201), języka angielskiego (91), oraz matematyki (74). Kolejne miejsca to język polski (60 ofert), edukacja wczesnoszkolna (51), fizyka (18), geografia (16), wychowanie fizyczne (16), chemia (15), informatyka (14) oraz biologia.
Warto przy tym wspomnieć, że oferty pracy nie ograniczają się jedynie do prac nauczycieli przedmiotowych. 113 ofert skierowanych jest do psychologów, 243 do pedagogów, a 107 do pedagogów specjalnych. Z kolei 73 propozycje dotyczą stanowiska wychowawcy – na przykład w świetlicy szkolnej, internacie czy młodzieżowym ośrodku socjoterapii.
Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej (według stanu na 10 października 2024 r.) wynika, że we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych zatrudnionych jest 690,8 tys. nauczycieli.
W Polsce coraz bardziej brakuje nauczycieli, a Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony 14 października, stał się pretekstem, by o tym przypomnieć. Według "Głosu Nauczycielskiego" w maju 2024 roku brakowało 2,4 proc. nauczycieli, a w województwach mazowieckim, małopolskim, lubuskim i dolnośląskim – powyżej 3 proc.
Warto dodać, że w tym roku wzrosły wynagrodzenia nauczycieli. Ostatnia podwyżka wyniosła 30 proc., a dla nauczycieli początkujących 33 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.