Podatnicy przygotowujący się do rozliczenia PIT za 2024 r. mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, która pozwala na odliczenie wydatków związanych z remontem i zakupem sprzętu AGD. Jak przypomina "Fakt", ulga ta obejmuje szeroki zakres wydatków, które można uwzględnić w deklaracji podatkowej.
Co można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej? Sprzęt AGD, zmywarki, pralki
Ulga mieszkaniowa pozwala na odliczenie kosztów związanych z budową, rozbudową, nadbudową, przebudową lub remontem budynku mieszkalnego. Można również odliczyć wydatki na zakup lokalu mieszkalnego, gruntu, a także spłatę kredytu związanego z nieruchomością.
Ministerstwo Finansów w interpretacji z 13 października 2021 r. rozszerzyło listę wydatków, które można odliczyć. Obejmuje ona m.in. płyty grzewcze, piekarniki, lodówki, zmywarki, pralki, okapy kuchenne, a także meble na wymiar i oświetlenie wewnętrzne. Wydatki te można uwzględnić w deklaracji PIT-39.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Twój e-PIT. Od kiedy?
Od 15 lutego 2025 roku skarbówka uruchomi usługę Twój e-PIT. Umożliwi to wstępne wypełnienie deklaracji podatkowych, które podatnicy mogą zaakceptować lub zmodyfikować zgodnie z indywidualnymi potrzebami, w tym uwzględnienie ulgi mieszkaniowej.
Ulga mieszkaniowa często jest pomijana podczas rozliczeń, choć może znacząco wpłynąć na wysokość zwrotu podatku. Dotyczy osób, które sprzedały nieruchomość w ciągu ostatnich trzech lat i przeznaczyły uzyskane środki na cele mieszkaniowe, co pozwala na objęcie ulgą takich wydatków, jak nabycie lokalu czy zakup sprzętu AGD.
Zobacz także: Rachunki za prąd. Spójrz, jak je łatwo obniżyć
Przy korzystaniu z ulgi mieszkaniowej należy pamiętać, że niektóre wydatki, jak zakup drobnego sprzętu AGD czy nieruchomości nabytej ponad pięć lat temu, nie kwalifikują się do odliczenia. Usługa e-PIT umożliwia również modyfikację gotowych rozliczeń do 30 kwietnia 2025 roku, co daje czas na poprawki. Ulgę należy uwzględnić w deklaracji PIT-39.