Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aneta Polak
Aneta Polak | 
aktualizacja 

Na start 5 tys. "na rękę". "Pracuję sześć dni w tygodniu"

55

Pan w mundurze i charakterystycznym cylindrze, z twarzą uczernioną sadzą – tak wielu z nas kojarzy się kominiarz. Choć coraz częściej wymieniamy "kopciuchy" na nowe piece, nadal potrzebujemy kominiarzy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Aby móc to robić, szkolą się i starają dostosować do nowych przepisów. W tajniki tego zawodu wprowadził nas Rafał Szmurło, właściciel firmy KOMINEX.

Na start 5 tys. "na rękę". "Pracuję sześć dni w tygodniu"
Mistrz kominiarski uczy się wiele lat - podkreśla nasz rozmówca (Getty Images, kominex-wpr.pl)

Na przestrzeni kilku ostatnich lat w tej profesji sporo się zmieniło. Kominiarze rzadko pukają do naszych domów i mieszkań, raczej z wyprzedzeniem dzwonią do klientów, by umówić się na wizytę i wykonać usługę. Rzadko też spotykamy ich na ulicy, bo przemieszczają się samochodami, w których mogą pomieścić niezbędny sprzęt.

Jak w dzisiejszych czasach wygląda praca kominiarza, na jakie zarobki może liczyć i co trzeba zrobić, żeby móc wykonywać ten zawód? Zapytaliśmy o to pana Rafała Szmurłę, kominiarza i technika gazowego z ponad 20-letnim doświadczeniem, członka Krajowej Izby Kominiarzy, który prowadzi własną firmę.

Co trzeba zrobić, żeby zostać kominiarzem?

Kominiarze zajmują się m.in. czyszczeniem kominów, przeglądem mieszkań i domów, usuwaniem zanieczyszczeń z wentylacji, przewodów dymowych i spalinowych. To odpowiedzialne zajęcie wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalistycznej wiedzy, a także ciągłego podnoszenia kompetencji. Nie wszyscy wiedzą, że kominiarz musi się uczyć się prawie tak długo, jak lekarz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Likwidacja kiosków w Polsce. Wkrótce znikną na dobre
Kominiarz powinien posiadać uprawnienia mistrza kominiarskiego, a żeby je zdobyć, to trzeba minimum sześć lat przepracować przy mistrzu. Następnie należy zdać egzamin czeladniczy, który składa się z części praktycznej i teoretycznej – tłumaczy pan Rafał.

Jak podkreśla, zdobycie uprawnień mistrza kominiarskiego nie wystarczy, żeby móc pracować w tym zawodzie.

Oprócz tego trzeba ciągle jeździć na kursy, szkolić się, dostosowywać się do przepisów – zaznacza nasz rozmówca.

Jest jeszcze jeden sposób na to, by zostać kominiarzem. To rozpoczęcie nauki zawodu w branżowej szkole na kierunku kominiarskim. Ale i w tym przypadku nauka nadzorowana jest przez mistrza kominiarskiego.

Na jakie zarobki może liczyć kominiarz?

Rafał Szmurło od pięciu lat prowadzi własną, małą firmę. Pracuje z kolegą i – jak podkreśla – lubi to, co robi. Inaczej nie wykonywałby takiego zawodu.

Zarobki zależą od tego, ile chce się pracować. Ja prowadzę własną działalność, pracuję sześć dni w tygodniu, wychodzę do pracy rano, wracam wieczorem, spędzam w pracy nierzadko ok. 12 godzin – zaznacza w rozmowie z o2.pl.

Jak dodaje, osoba, która stawia swoje pierwsze kroki w zawodzie (po odbyciu sześcioletniej praktyki i zdobyciu stosownych uprawnień), na starcie może liczyć na zarobki w wysokości ok. 5 tys. zł netto.

Zawód kominiarz. Jakie są minusy tej pracy?

Dawniej wielu z nas, widząc kominiarza na ulicy, odruchowo łapało się za guzik, żeby zapewnić sobie szczęście. Ale fakty są takie, że szczęście przydaje się także w pracy kominiarza.

W te wakacje spadłem z pierwszego piętra, drabina mi się zsunęła, ale na szczęście skończyło się tylko rozcięciem ręki – mówi nam pan Rafał.

Kominiarz nie może mieć lęku wysokości, musi być dokładny i rzetelny. Zawód ten wymaga dobrej kondycji fizycznej, pewnej dozy odwagi, a także – ciągłego kontaktu z ludźmi. To wiąże się z kolei z pewnymi wyzwaniami.

Nie wszyscy rozumieją, że kominiarz dba o ich bezpieczeństwo. Jeśli ja tłumaczę, że coś jest nie tak, to oni mówią "no wie pan, tyle lat działało, a teraz pan przychodzi i mówi, że nie działa" i czasem trudno wytłumaczyć pewne kwestie. Zdarza się, że ludzie sami sobie szkodzą - podkreśla rozmówca o2.pl.

Aneta Polak, dziennikarka o2.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ponad 10 mld dolarów. Ogromna inwestycja Polaków w Egipcie
170 ton ziemniaków z tego kraju przyjedzie do Polski. Ciekawy kierunek
Nie żyje Henryk Kania, twórca słynnych zakładów. Podano szczegóły pogrzebu
Rośnie liczba zwolnień z powodu nadużycia alkoholu. ZUS alarmuje
230 tys. osób dostanie wezwanie. Zacznie się w styczniu
Przełomowe wieści dla polskiego przemysłu. Ujawniono dane
Czesi wywożą to z Polski. "Ceny sprawiają, że spadają z krzeseł"
Firmowa wigilia? Tak widzą ją Polki i Polacy
NIK alarmuje ws. leków OTC. Zagrożone są dzieci
Emeryci zmagają się ze wzrostem cen. Portfele pustoszeją
Podwyżki zamiast "Black Week". Alarmujące dane
Już prawie 300 tysięcy dłużników alimentacyjnych. Średnie zadłużenie to 54 tys. zł
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić