Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło konsultacje publiczne dotyczące zmian w prawie o ruchu drogowym, dotyczące m.in. młodych kierowców. Konsultacje te potrwają do połowy lutego. Projekt zakłada m.in. odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
Nowe zasady dla młodych kierowców
Projekt przewiduje, że osoby, które ukończyły 17 lat i uzyskały zgodę rodziców, będą mogły otrzymać prawo jazdy kategorii B. Będzie to jednak związane z okresem próbnym oraz jazdą w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Okres próbny dla nowych kierowców kategorii B potrwa dwa lata, a dla nieletnich do ukończenia 20. roku życia, maksymalnie trzy lata.
W okresie próbnym kierowcy będą musieli przestrzegać surowszych zasad, takich jak zakaz spożywania alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a także jazdy szybszej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym i 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Nie będą mogli również pracować jako kierowcy przewozów osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieletni kierowcy nie będą też mogli samodzielnie brać innego nieletniego pasażera - będzie im musiał towarzyszyć dorosły doświadczony kierowca.
Zasadne jest wprowadzenie rozwiązań, których skutkiem będzie rozwinięcie u takich młodych kierujących poczucia odpowiedzialności za kierownicą oraz uświadomienie niebezpieczeństw wynikających przede wszystkim z nadmiernej i niedostosowanej prędkości do warunków ruchu panujących na drodze - uzasadnia resort.
Zmiany w przepisach dla wszystkich kierowców
Po wprowadzeniu zmian policja będzie mogła zatrzymywać prawo jazdy każdemu kierowcy, który przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h, niezależnie od miejsca. Obecnie takie uprawnienia dotyczą tylko obszarów zabudowanych.
Ministerstwo Infrastruktury uzasadnia zmiany wysokim wskaźnikiem wypadków wśród młodych kierowców w wieku 18-24 lat. W 2023 r. młodzi kierowcy spowodowali 15,2 proc. wypadków z winy kierujących, co przełożyło się na 2,9 tys. wypadków, 275 ofiar śmiertelnych i 3,7 tys. rannych.
Ułatwienia dla obcokrajowców
Projekt przewiduje również ułatwienia dla obcokrajowców w uzyskiwaniu polskiego prawa jazdy. Wniosek o wydanie dokumentu będzie można złożyć przed spełnieniem wymogu rezydencji, czyli przebywania w Polsce przez co najmniej 185 dni.
Dodatkowo resort chce też skorygować lub zmienić niektóre szczegółowe przepisy dotyczące egzaminatorów, ośrodków ruchu drogowego i doskonalenia jazdy oraz szkoleń prowadzących do zmniejszenia liczby punktów karnych. Proponowane jest także zwiększenie dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych do 40 km/h z obecnych 30 km/h.
Większość nowych przepisów miałaby wejść w życie po trzech miesiącach od ich ogłoszenia. Informacje te pochodzą z Polskiej Agencji Prasowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.