Od 1 stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy będą mogli składać wnioski o rentę wdowią. Jak podkreśla Polska Agencja Prasowa, warunkiem uzyskania renty wdowiej jest posiadanie prawa do renty rodzinnej. Prawo do tego świadczenia uzyska się od miesiąca złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż od 1 lipca 2025. Nowe przepisy umożliwiają łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Szacuje się, że z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać nawet 2 miliony osób w Polsce.
Osoby, które dotychczas nie ubiegały się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po zmarłym współmałżonku było mniej korzystne, powinny złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Następnie, do końca czerwca 2025 roku, należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Taka procedura ma na celu ułatwienie i przyspieszenie rozpatrzenia wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 roku.
Wnioski mogą składać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Aby ubiegać się o rentę wdowią, małżeństwo musi trwać do dnia śmierci współmałżonka. Konieczne jest posiadanie prawa do renty rodzinnej oraz kolejnego świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innych instytucji.
Rzecznik ZUS, Wojciech Dąbrówka, w komunikacie przekazanym PAP, podkreślił, że podobne zasady dotyczą osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o emeryturę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli osoba złoży wniosek o rentę wdowią, ale nie ma ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia z powodu braku prawa do drugiego świadczenia.
Renta wdowia — jakie warunki należy spełnić?
Osoby już posiadające prawo do renty rodzinnej i własnego świadczenia nie muszą przedstawiać dodatkowych dokumentów. Możliwe jest otrzymywanie albo pełnej renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia, albo odwrotnie. Wnioski są dostępne na stronie internetowej ZUS i stacjonarnie.
Wypłata renty wdowiej zależy również od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dodatkowo konieczne jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka oraz nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Renta wdowia nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, która wynosi obecnie 5342,88 zł. Jeśli suma świadczeń przekroczy ten limit, zostaną one pomniejszone o kwotę przekroczenia według zasady "złotówka za złotówkę". Od 2027 roku planowane jest zwiększenie drugiego świadczenia z 15% do 25%.