W październiku wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł do 49,2 pkt z 48,6 pkt we wrześniu, jak podała firma S&P Global. To najwyższy wynik od kwietnia 2022 roku. Polski Instytut Ekonomiczny, komentując te dane, zauważył, że "wynik wpisuje się w trendy z innych krajów UE, gdzie badania koniunktury także sugerują poprawę. Choć poziom nadal plasuje się poniżej granicy 50 punktów, to jednak na początku przyszłego roku powinniśmy obserwować odbicie".
Prognozy na 2024 rok sugerują przyspieszenie tempa wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce do 4,9 proc. z 1,7 proc. w bieżącym roku, zgodnie z konsensusem prognoz Focus Economics. PIE przekazał, że "ma to być wyższy wynik niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż większość państw ma osiągnąć wzrost w granicach 3,5 proc.".
Mimo pozytywnych perspektyw przedsiębiorstwa wciąż borykają się z problemem słabego popytu i rosnących kosztów, co często stanowi "istotną barierę utrudniającą funkcjonowanie". Eksperci instytutu powołują się na badanie Głównego Urzędu Statystycznego, w którym 78,2 proc. respondentów wskazało, że koszty pracy najmocniej wpływają na wyniki finansowe firm. "Dalej znalazły się ceny komponentów i usług z odsetkiem odpowiedzi równym 65,9 proc." – dodają eksperci PIE, cytowani przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Możliwy jest wolniejszy wzrost kosztów
PIE zauważa jednak, że w porównaniu z 2022 rokiem wpływ tych czynników maleje, a kolejne miesiące "prawdopodobnie przyniosą wolniejszy wzrost kosztów". Prognozowane odbicie inwestycji oraz utrzymująca się solidna konsumpcja mają wesprzeć rozwój polskiego przemysłu w 2024 roku.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny, którego historia sięga 1928 roku. PIE przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. Każda z analiz uwzględnia sytuację międzynarodową i jej wpływ na nasz kraj.