Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zostały wprowadzone w 2019 roku. Najwcześniej PPK pojawiły się w dużych przedsiębiorstwach, a od 2021 roku zaczęły funkcjonować w firmach zatrudniających mniej niż 20 osób.
Główną ideą programu jest odkładanie dodatkowych środków przez pracowników, które zostaną wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Co ważne, na PPK składa się nie tylko osoba zatrudniona, ale także jego pracodawca i państwo. Pieniądze z PPK są gromadzone na kontach. Środkami zarządza wybrana instytucja finansowa. Pieniądze będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty, których polityka inwestycyjna będzie się zmieniać wraz z wiekiem uczestnika PPK.
Zobacz także: Prosty trik, dzięki któremu zmniejszysz rachunki za wodę
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oszczędności zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych można co prawda wypłacić przed ukończeniem 60. roku życia, by przeznaczyć je na inne cele. Trzeba się jednak wówczas liczyć z tym, iż nie otrzyma się całości zgromadzonych pieniędzy.
Zobacz także: Emerytura po 5 latach pracy? Tak, to możliwe
PPK się opłaca? Tyle uczestnik odłożył przez 5 lat
Jak przypomina "Super Express", właśnie mija 5 lat od wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tabloid policzył, ile w tym okresie można było odłożyć pieniędzy w ramach funduszy w Nationale-Nederlanden.
Jeśli ktoś odkładałby pieniądze od września 2019 roku do września 2024 roku, a wpłaty byłyby w tym okresie odliczane ze średniego wynagrodzenia, to do programu trafiłyby wpłaty w wysokości 14 646 zł. Połowa z tych środków, czyli ok. 7,5 tys złotych, pochodziłaby ze składek pracownika. Pracodawca dołożyłby 5,6 tys, zaś państwo - 1450 zł.
Wartość środków zależy m.in. od funduszu, w którym są inwestowane. Najlepiej wypadają te o największym udziale akcji, czyli przeznaczone dla młodszych uczestników PPK. Niektóre z nich dają nawet kilkanaście do dwudziestu procent zysku.
Ile jest na koncie PPK? Jak to sprawdzić?
Oszczędności gromadzone są na indywidualnym rachunku PPK w instytucji finansowej, prowadzącej PPK w danej firmie. Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK pracownik otrzymuje numer rachunku oraz dane do logowania się. Dzięki tym drugim ma stały dostęp do informacji o stanie swoich oszczędności. Stan konta można sprawdzić na stronie mojeppk.pl.