Ratownicy medyczni mają wiele zadań. Każdego dnia ich praca wymaga szybkiego i trafnego podejmowania decyzji. Każda minuta, a czasem nawet sekunda, ma ogromne znaczenie.
Nie da się ukryć, że ratownicy medyczni pracują pod dużą presją i stresem. Czasem zmagają się także z agresją od osób, którym chcą pomóc.
Tak było ostatnio w Siedlcach. - Pacjent w dwie ręce złapał dwa noże, które miał w pobliżu. Zaatakował najbliżej stojącego ratownika, godząc go w klatkę piersiową nożem. Drugi ratownik jak to zobaczył, rzucił się na niego, obezwładnił go, odnosząc uraz przedramienia od ugodzenia nożem - powiedział w rozmowie z o2.pl dyrektor stacji pogotowia medycznego w Siedlcach, Leszek Szpakowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile zarabia ratownik medyczny?
Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, jakiś czas temu w rozmowie z Radiem Piekary mówił o zadaniach swoich ratowników medycznych.
Nie przyjeżdżamy leczyć pacjenta. Przyjeżdżamy go zabezpieczyć, przetransportować do szpitala albo zabezpieczyć go w domu, jeżeli nie potrzebuje pomocy szpitalnej - podkreślił.
Podsumował także, że jego zespół to "OIOM na kółkach".
Pach ujawnił też, że jego ratownicy cieszą się dobrymi wynagrodzeniami. Jakie zarobki oferuje WPR w Katowicach?
Mogę się pochwalić, w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym Katowicach, ratownicy zarabiają chyba najlepiej w Polsce. Otrzymują od 8,5 tysiąca do 11 tysięcy złotych na rękę - zdradził.
Z serwisu wynagrodzenia.pl dowiadujemy się z kolei, że mediana w przypadku ratowników medycznych to 5,6 tys. zł. 25 proc. zarabia mniej niż 4,5 tys. zł, taki sam odsetek z kolei zarabia więcej niż 7,2 tys. Wszystkie kwoty podano netto.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.