Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pieniądze dla wdowców. ZUS niedługo cofnie wniosek, jeśli tego nie zrobisz

2

Renta wdowia przysługuje wdowom i wdowcom uprawnionym do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o tzw. rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku. Jednak ZUS może odrzucić wnioski w pewnych sytuacjach.

Pieniądze dla wdowców. ZUS niedługo cofnie wniosek, jeśli tego nie zrobisz
Komu należy się renta wdowia? (Pixabay)

Już od stycznia 2025 roku wejdą w życie przepisy dotyczące renty wdowiej, które mają zapewnić wsparcie finansowe po śmierci współmałżonka. Jednak samo bycie wdową lub wdowcem nie uprawnia automatycznie do otrzymania renty. Aby ją uzyskać, należy spełnić określone wymagania i złożyć odpowiedni wniosek.

Aby uzyskać rentę wdowią, należy spełnić kilka kluczowych warunków. Należy osiągnąć powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), być w małżeństwie do momentu śmierci współmałżonka oraz mieć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dodatkowo, kobieta musi mieć co najmniej 55 lat, a mężczyzna 60 lat, aby móc spełnić warunki dotyczące renty rodzinnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Edukacja zdrowotna w szkole. Polacy powiedzieli, co sądzą na temat nowego przedmiotu

Wdowa, która uzyskała prawo do renty rodzinnej w wieku 40 lub 50 lat, nie będzie mogła liczyć na dodatkowe świadczenie. Z tej podwyżki nie skorzystają również osoby, które w chwili obecnej pozostają w związku małżeńskim.

ZUS może cofnąć wniosek o rentę wdowią

Według założeń ustawy, przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej. W przypadku, gdy wcześniej nie ubiegali się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po zmarłym współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni oni złożyć wniosek o rentę rodzinną jeszcze w tym roku.

Następnie, do 30 czerwca 2025 roku, powinni ubiegać się o rentę wdowią. Taki krok pomoże przyspieszyć proces rozpatrywania wniosków o połączenie obu świadczeń w 2025 roku.

ZUS może także odrzucić wniosek o rentę wdowią w sytuacji, gdy osoba pobierająca rentę rodzinną nigdy nie składała wniosku o przyznanie własnej emerytury. W takim przypadku ZUS odmówi przyznania prawa do świadczenia, ponieważ brakuje uprawnień do drugiego świadczenia, które warunkują przyznanie renty wdowiej.

Od kiedy składać wnioski o rentę wdowią?

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione będą mogły składać wnioski o rentę wdowią. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej ZUS oraz we wszystkich jego placówkach.

Renta wdowia zostanie przyznana od miesiąca, w którym złożono wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Dla wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 roku, prawo do świadczenia będzie obowiązywało od 1 lipca 2025 roku. Oznacza to, że osoby uprawnione będą miały sześć miesięcy na złożenie aplikacji.

Jeśli ktoś już posiada ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie będzie musiał dołączać dodatkowych dokumentów przy składaniu wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń.

W przypadku nieprzyznania renty, każdemu przysługuje prawo do odwołania się od decyzji. Odwołanie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w jednostce ZUS, która wydała decyzję. Następnie sprawa trafi do sądu okręgowego. Termin na wniesienie odwołania wynosi miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Autor: MAWI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić