Już od miesięcy w resorcie kultury odbywają się prace nad przepisami, które mają zmienić zasady finansowanie mediów publicznych. "Fakt" ustalił, że założenia nowej ustawy mają być znane na początku grudnia.
Jednym z punktów tego dokumentu jest likwidacja abonamentu RTV.
To anachroniczna opłata, za sam fakt posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Tymczasem dzisiaj radia możemy słuchać w smartfonie, a telewizor może służyć jako wyświetlacz i nie musimy wcale na nim oglądać programów telewizyjnych, jednak abonament za niego trzeba płacić - powiedział poseł KO Maciej Wróbel z KO, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej, którego cytuje "Fakt".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właśnie dlatego opłata miałaby zostać zlikwidowana. Po zmianach media publiczne byłyby finansowane z dotacji budżetowej (0,09 proc. produktu krajowego brutto).
Rząd ze zmianami czeka na nowego prezydenta. Ustawa wobec tego może wejść w życie dopiero w 2026 roku. Póki co zatem trzeba być przygotowanym na regulowanie abonamentu.
Ile wynosi abonament RTV?
Ile będzie trzeba płacić za abonament w 2025 roku?
- Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
- Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).
Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2025 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc - czytamy na stronie internetowej Poczty Polskiej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.