Projekt ustawy wskazuje na to, że od 2026 roku z bonu senioralnego będą mogli korzystać emeryci i renciści w wieku od 75 lat, którzy nie są w stanie samodzielnie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb, a posiadają zstępnych - dzieci, wnuki czy też prawnuki.
Wiadomo, że program nie obejmie osób przebywających już w domach opieki, szpitalach czy też hospicjach.
Co ważne, by bon senioralny mógł przysługiwać emerytura lub renta seniora z ZUS-u, lub KRUS-u z dodatkiem pielęgnacyjnym, nie będzie mogła przekraczać 3 500 zł brutto (w kolejnych latach kwota ta będzie się zwiększać) - podkreśla serwis next.gazeta.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przychód zstępnych nie będzie mógł przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa jednoosobowego.
Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, udzielone zostanie wsparcie bezgotówkowe na poziomie 2150 zł. Niewykorzystany w danym miesiącu bon nie będzie przechodzić na kolejny.
Bon senioralny. Powstanie specjalny kwestionariusz
Decyzje ws. przyznawania bonów mają być podejmowane na podstawie danych ze specjalnego kwestionariusza oceny poziomu niezaspokojonych potrzeb seniora.
Bon otrzymają przy tym osoby, które uzyskają od 11 do 60 punktów - a następnie przełożą się one na liczbę godzin opieki, opłacanych świadczeniem - zauważa serwis next.gazeta.pl.