Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że bez wprowadzenia reform w publicznym systemie emerytalnym, do 2050 roku średnia emerytura w Polsce może spaść z 45 proc. do zaledwie 29 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Takie wnioski przedstawiono w raporcie po misji MFW w Polsce.
Eksperci MFW podkreślają, że starzenie się społeczeństwa wpłynie negatywnie na adekwatność systemu emerytalnego, szczególnie dla biedniejszych emerytów, kobiet oraz osób pracujących w niestandardowych formach zatrudnienia.
Przeciwdziałanie skutkom starzenia się społeczeństwa w celu utrzymania wskaźnika świadczeń wiązałoby się z dodatkowymi kosztami fiskalnymi w wysokości około 6 punktów procentowych PKB do 2050 roku - cytuje Polska Agencja Prasowa ekspertów Funduszu Walutowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyrównanie wieku emerytalnego, zachęty do pracy dla emerytów
MFW sugeruje, że aby złagodzić skutki starzenia się społeczeństwa, konieczne jest wdrożenie kompleksowych reform. Wśród proponowanych rozwiązań wymienia się m.in. wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz jego stopniowe podnoszenie w miarę wzrostu oczekiwanej długości życia.
Czytaj więcej: Gwiazdor popu skazany na karę śmierci. Zdumiewające powody
Inne rekomendacje obejmują wydłużenie efektywnego życia zawodowego poza ustawowy wiek emerytalny, wprowadzenie zachęt do pracy dla emerytów oraz ustanowienie minimalnego okresu składkowego. Działania te mają na celu zwiększenie aktywności zawodowej oraz redukcję kosztów związanych z bardzo małymi wypłatami emerytalnymi - informuje Polska Agencja Prasowa.
Eksperci wskazują również na potrzebę działań na rynku pracy, które zwiększą udział osób aktywnych zawodowo. Ważnym elementem jest także zwiększenie oszczędności gospodarstw domowych, co może przyczynić się do stabilizacji systemu emerytalnego.
Raport MFW podkreśla, że bez podjęcia odpowiednich kroków, przeciętna emerytura w Polsce może zrównywać się z minimalną, co w efekcie stworzy uniwersalny system emerytalny. Wprowadzenie reform jest zatem kluczowe dla zapewnienia stabilności finansowej przyszłych emerytów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.