Zgodnie z założeniami, dopłaty obejmą 120 pierwszych rat kredytów hipotecznych. Program dotyczy lokali oddanych do użytku co najmniej pięć lat przed złożeniem wniosku, a sprzedający muszą być ich właścicielami od co najmniej trzech lat.
Kredyty z dopłatami na budowę domów
Kredyt z dopłatami można również uzyskać na budowę domu jednorodzinnego, w tym na pokrycie kosztów wykończenia oraz nabycie gruntu. Członkowie kooperatyw mieszkaniowych także mogą ubiegać się o dopłaty na zakup gruntu. Kredyt ma być udzielany na co najmniej 15 lat, z oprocentowaniem stałym na pięć lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Program przewiduje również dopłaty do kredytów konsumenckich na partycypację w kosztach budowy mieszkań w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) oraz towarzystw budownictwa społecznego (TBS). W przypadku kredytów konsumenckich dopłaty obejmą 60 pierwszych rat, a okres spłaty wyniesie od pięciu do piętnastu lat.
Gwarancje i limity
Dla kredytów hipotecznych z wkładem własnym poniżej 20 proc. przewidziano gwarancję spłaty części kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), pod warunkiem, że całkowita kwota nie przekracza 1 mln zł. Gwarancja dotyczy również kredytów konsumenckich na wkład mieszkaniowy lub partycypację.
Wysokość dopłat zależy od rodzaju przedsięwzięcia. Kredyty hipoteczne będą miały oprocentowanie 1,5 proc., a kredyty na partycypację lub wkład mieszkaniowy 0 proc. Ustawa przewiduje także limity cenowe metra kwadratowego nieruchomości, które będą ogłaszane corocznie.
Wnioski o kredyt "Pierwsze klucze" można składać do 2030 r. W przypadku kredytów na partycypację lub wkład mieszkaniowy termin ten nie obowiązuje. Ustawa określa również limity dochodów gospodarstw domowych uprawniające do pełnych dopłat oraz maksymalną kwotę kapitału, od której naliczane są dopłaty.
Jest też limit kwartalny na liczbę złożonych wniosków o preferencyjny kredyt "Pierwsze klucze" i wynosi on 10 tys.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.