Rada wskazała w komunikacie, że decyzja była podyktowana przede wszystkim niższą bieżącą i prognozowaną inflacją, osłabieniem dynamiki płac oraz słabymi danymi z gospodarki.
Czytaj także: Wszystko jasne jak... drut. Wpadka Adama Glapińskiego
"W ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP" – podano. Jednocześnie zastrzeżono, że kolejne decyzje będą zależeć od napływających danych dotyczących perspektyw inflacyjnych oraz aktywności gospodarczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inflacja w Polsce spada
RPP zauważyła, że inflacja w Polsce w kwietniu spadła do 4,2 proc. z 4,9 proc. w marcu. Do tej zmiany przyczyniły się m.in. niższe ceny paliw, osłabienie dolara oraz wygaśnięcie wpływu ubiegłorocznej podwyżki VAT na żywność. Inflacja bazowa – po wyłączeniu cen żywności i energii – również najprawdopodobniej uległa obniżeniu, choć tempo wzrostu cen usług pozostaje podwyższone.
Czytaj także: GUS już to ogłosił. Najnowsze dane o inflacji
Mimo spadku inflacji CPI, Rada wskazała, że wcześniejszy wzrost cen energii i utrzymująca się dynamika cen żywności nadal przekładają się na wysoki poziom cen konsumpcyjnych.
Dane z pierwszego kwartału 2025 roku sugerują, że dynamika wzrostu gospodarczego była słabsza niż oczekiwano, a także nieco niższa niż w końcówce 2024 roku. Pomimo tego bezrobocie pozostaje na niskim poziomie, a liczba pracujących jest nadal wysoka. W marcu jednak zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dynamika wzrostu wynagrodzeń pozostaje wysoka, choć dane sygnalizują jej stopniowe wyhamowywanie.
RPP zwróciła uwagę na szereg czynników, które w przyszłości mogą wpłynąć na inflację i aktywność gospodarczą. Wśród nich wymieniono presję popytową, sytuację na rynku pracy, poziom cen regulowanych – zwłaszcza energii – oraz przyszłe działania w ramach polityki fiskalnej. Dodatkową niepewność niesie sytuacja międzynarodowa, w tym polityka handlowa głównych gospodarek i globalne tendencje inflacyjne.
Czytaj także: Inflacja w Polsce znowu rośnie. Są najnowsze dane
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.