Praca w dni świąteczne jest objęta specjalnymi przepisami, które mają na celu rekompensatę za poświęcony czas. Pracownicy, którzy muszą pracować w te dni, mają prawo do dodatkowych świadczeń finansowych.
Jednym z takich rozwiązań jest podwójne wynagrodzenie za godziny przepracowane w święto.
Jak podkreśla infor.pl, nie wszystkie święta są dniami wolnymi od pracy. Dniami wolnymi są wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto podkreślić, że za pracę w święto uważana jest praca wykonywana między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.
W razie pracy w święto pracownikowi przysługuje prawo do rekompensaty. W ciągu okresu rozliczeniowego, w którym przypada święto, pracodawca powinien mu zapewnić inny dzień wolny od pracy. Udzielenie dnia wolnego jest niezależne od liczby godzin przepracowanych w tym dniu.
Pracownicy zatrudnieni w dni świąteczne mogą liczyć na 200 proc. wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. Taka rekompensata dotyczy m.in. pracowników stacji paliw i sklepów, które dzięki tym zmianom będą mogły działać również w niedziele i święta.
Jeżeli jednak pracownik wypracuje w dniu świątecznym więcej niż 8 godzin, ma prawo do wynagrodzenia i dodatku za pracę nadliczbową wynagradzanych na ogólnych zasadach
Wynagrodzenie w praktyce
Okres przedświąteczny to czas, kiedy firmy handlowe zwiększają wynagrodzenia, aby zamknąć lukę kadrową i zaspokoić rosnący popyt. Raport Tikrow wskazuje, że w tym czasie możliwe jest zarabianie nawet 400 zł dziennie przy pracy czasowej w magazynach lub jako kasjer. Stawka godzinowa wynosi wtedy około 34 zł, co znacznie przekracza standardowe wynagrodzenia w tych branżach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.