Coraz więcej przedsiębiorstw kończy swoją działalność lub ją zawiesza. W 2022 roku z KRS zniknęło 25 tysięcy spółek, co stanowi wzrost o 1,5 tysiąca w porównaniu z poprzednim rokiem.
Mimo że liczba wykreśleń indywidualnych działalności gospodarczych z CEIDG wyniosła 188,6 tysiąca i była niższa niż w 2021 roku, to liczba zawieszonych działalności osiągnęła rekordowy poziom.
Czytaj także: Opłaty cmentarne są nielegalne? Jest ruch prokuratury
W ubiegłym roku zawieszono aż 375,5 tysiąca działalności gospodarczych, co oznacza wzrost o 2 procent w porównaniu z 2021 rokiem. Jednocześnie odnotowano 190,6 tysiąca wznowień działalności, co świadczy o dynamicznych zmianach na rynku przedsiębiorstw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekordowa liczba likwidowanych i zawieszanych firm w Polsce. Prezes zabrał głos
Prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) Jarosław Nowrotek w rozmowie z "Pulsem Biznesu" uspokaja, że wykreślenia spółek z KRS czy indywidualnych działalności to zjawisko jak najbardziej naturalne.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje. Wiele działalności jest rejestrowanych tylko po to, by przez pewien czas korzystać z niższych składek na ZUS. Potem następuje kalkulacja, czy warto dalej prowadzić daną działalność - tłumaczy.
Nowrotek podkreśla również charakter zawieszania działalności: - Działalność zawiesza się wówczas, gdy pojawiają się przejściowe trudności w jej wykonywaniu albo w przypadku sezonowości. Gdy warunki się poprawią, wiele osób wznawia działalność. Zawieszenia są zazwyczaj płynnym zjawiskiem
Czytaj także: Nowa gazetka Lidla. Duża promocja na jajka
Rosnąca liczba zawieszeń i likwidacji świadczy o adaptacji przedsiębiorców do zmieniających się warunków rynkowych. Eksperci podkreślają, że takie fluktuacje są naturalnym elementem zdrowej gospodarki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.