Według danych portalu ezdrowie.gov.pl, w 2023 roku w Polsce odnotowano 86 tys. przypadków ostrych zespołów wieńcowych oraz 70,4 tys. zawałów serca. Styl życia, tempo pracy, niezdrowa dieta, brak ruchu i stres sprawiają, że liczba zawałów serca nie spada, a problem dotyczy coraz młodszych ludzi.
Wielu pacjentów po zawale nie jest świadomych, że mogą ubiegać się o rentę oraz rehabilitację leczniczą w ośrodkach współpracujących z ZUS.
Jak podaje "Fakt", samo rozpoznanie zawału serca nie uprawnia automatycznie do otrzymania świadczenia. Konieczne jest spełnienie określonych warunków, w tym uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy od lekarza orzecznika ZUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu uszczerbku na zdrowiu i nie może wykonywać pracy nawet po przekwalifikowaniu. Tylko wtedy możliwe jest przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.
Pacjenci po zawale mogą także ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 215 zł miesięcznie. Świadczenie to ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osoby z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, należy złożyć formularz SR-3 (wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego) w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Wniosek można również znaleźć na stronie www.empatia.mpips.gov.pl. Zasiłek przyznawany jest z zasady na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności wydano na czas określony - wtedy świadczenie ma charakter czasowy.
Jak dochodzi do zawału serca?
Zawał serca najczęściej jest wynikiem miażdżycy, czyli procesu, w którym w ścianach tętnic gromadzą się blaszki miażdżycowe (składające się z tłuszczu, cholesterolu i innych substancji). Blaszki te mogą pękać, co powoduje powstanie skrzepliny, która blokuje przepływ krwi. Brak dopływu tlenu i składników odżywczych do mięśnia sercowego prowadzi do jego uszkodzenia.
Zawał może także wystąpić w wyniku skurczu naczynia wieńcowego lub innych zaburzeń w układzie krążenia, ale najczęściej jego przyczyną jest właśnie miażdżyca.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.