Renta rodzinna przysługuje po śmierci osoby, która miała ustalone prawo do emerytury wypłacanej przez ZUS, w tym emerytury pomostowej, renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do uzyskania takiego świadczenia. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że zmarły był całkowicie niezdolny do pracy.
Świadczenie to przysługuje m.in. dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka oraz dzieciom przysposobionym. Dziecko ma prawo do renty rodzinnej do 16. roku życia, a jeśli kontynuuje naukę - do 25. roku życia.
Czytaj także: Opłaty cmentarne są nielegalne? Jest ruch prokuratury
Jeśli ukończy 25 lat w ostatnim roku studiów, renta przysługuje do końca tego roku akademickiego. Dziecko całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji otrzyma rentę niezależnie od wieku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreśla infor.pl, o rentę mogą ubiegać się również wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności. Muszą one spełniać warunki takie jak dzieci własne oraz być przyjęte na wychowanie co najmniej rok przed śmiercią ubezpieczonego, chyba że śmierć nastąpiła w wyniku wypadku.
Małżonek zmarłego (wdowa lub wdowiec) ma prawo do renty rodzinnej, jeśli w chwili śmierci ukończył 50 lat lub był niezdolny do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej.
Renta rodzinna w 2025 roku. Ile wynosi?
Kwota renty zależy od liczby osób uprawnionych i wynosi: 85 procent świadczenia zmarłego dla jednej osoby, 90 procent dla dwóch osób oraz 95 procent dla trzech lub więcej osób. Najniższa renta rodzinna wynosi 1780,96 zł brutto i obowiązuje do 28 lutego 2025 r. Świadczenie dzielone jest równo między wszystkich uprawnionych.
Aby uzyskać rentę rodzinną, należy złożyć wniosek (druk ERR) w ZUS. Wymagane dokumenty obejmują m.in. potwierdzenie tożsamości, stopnia pokrewieństwa, dokumenty dotyczące zmarłego oraz, w zależności od sytuacji, zaświadczenia o kontynuowaniu nauki czy stanie zdrowia.
Czytaj także: Nowa gazetka Lidla. Duża promocja na jajka
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzi w życie renta wdowia -nowy program wsparcia finansowego dla osób, które straciły współmałżonka. Ma to na celu polepszenie sytuacji ekonomicznej wdów i wdowców, umożliwiając im łączenie dwóch świadczeń, co do tej pory nie było możliwe.
Renta wdowia będzie przysługiwać wdowom i wdowcom, którzy:
- Byli we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- Osiągnęli powszechny wiek emerytalny;
- Śmierć małżonka nie nastąpiła wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Czytaj także: Nawet 16,5 tys. zł. Szukają ludzi do pracy
Na wypłaty renty wdowiej rząd przeznaczył ponad 3 mld złotych i obejmie ona ok. 2 mln osób. Od 1 lipca 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie wypłacać seniorom dodatkowe świadczenie w wysokości 15 proc. emerytury lub renty zmarłego współmałżonka. Od 1 stycznia 2027 roku renta wdowia wyniesie 25 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.