Od 1 stycznia 2025 r. wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o rentę wdowią, łącząc ją z własnym świadczeniem emerytalnym. Jednak nowe przepisy wprowadzają wiele ograniczeń. Jak informuje "Fakt", prawo do renty wdowiej przysługuje osobom, które owdowiały po osiągnięciu wieku emerytalnego i pozostawały we wspólności majątkowej do dnia śmierci małżonka.
Nowe przepisy pozwalają na łączenie emerytury z rentą rodzinną, choć nie w pełnej wysokości. Od lipca 2025 r. wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno świadczenie w całości, a drugie w wysokości 15 proc. Od 2027 r. ten udział wzrośnie do 25 procent. ZUS udostępni kalkulator, który pomoże wybrać seniorom najkorzystniejszy dla nich wariant. Dla wielu seniorów oznacza to średni wzrost dochodów o 370 zł miesięcznie, z widokiem na bardziej znaczące podwyżki w przyszłości.
Ważne jest, aby pamiętać, że oba świadczenia nie mogą przekroczyć trzykrotności emerytury minimalnej. W 2025 r. limit ten wynosi ok. 5,7 tys. zł. Wdowy i wdowcy muszą złożyć wniosek o rentę rodzinną do 31 lipca, aby otrzymać świadczenie od lipca. "Fakt" podkreśla, że nie będzie wyrównania za wcześniejsze miesiące.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warunki otrzymania świadczenia
Od stycznia 2025 r. wdowy i wdowcy mogą składać wnioski o rentę wdowią, co pozwala na łączenie emerytury z rentą rodzinną. Pierwsze wypłaty ruszą w lipcu. Jednym z podstawowych warunków otrzymania renty wdowiej jest istnienie rzeczywistego związku małżeńskiego do momentu śmierci współmałżonka, obejmującego wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego.
Przepisy wykluczają z możliwości skorzystania z rozwiązania przez osoby, które były w separacji lub zostały porzucone. ZUS wyjaśnia, że nie chodzi tylko o wspólnotę majątkową, ale faktyczne wspólne życie.
W przypadku, kiedy wdowa lub wdowiec nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, choćby ze względu na to, że świadczenie po współmałżonku byłoby dla nich mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR. Wniosek o ustalenie rentę wdowią należy złożyć korzystając z formularza ERWD.
"Taka kolejność przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r." - wskazuje ZUS, cytowany przez portal bankier.pl.