W Elektrociepłowni Kalisz uruchomiono nowoczesną kotłownię rezerwowo-szczytową o mocy cieplnej ok. 50 MWt. Jak podkreślił Marcin Ignaczak, prezes Energi Kogeneracji, inwestycja ta jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego i ekologii w regionie. Nowa kotłownia składa się z trzech gazowych kotłów wodnych, które rocznie mogą wyprodukować ok. 90 tys. GJ energii cieplnej.
Brak węgla = lepsza jakość powietrza
Prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski, zaznaczył, że inwestycja ma strategiczne znaczenie dla miasta. Dzięki niej poprawi się jakość powietrza, co wpłynie na komfort życia mieszkańców. Działania te wpisują się w politykę miasta dotyczącą zaopatrzenia w ciepło, w tym poszukiwania zasobów geotermalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Program inwestycyjny ma zakończyć się do 2030 roku, a jego celem jest całkowite odejście od węgla. Jak podkreślił Sławomir Staszak, prezes zarządu Energi SA, to początek nowego etapu dla bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców Kalisza oraz krok w kierunku zmniejszenia emisyjności aktywów Grupy Energa. .
Czytaj także: 1877 osób. Krakowskie firmy zwalniają pracowników
Marcin Ignaczak z Energa Kogeneracja zapewnił, że inwestycja wpłynie na obniżenie cen ciepła dla mieszkańców. W perspektywie trzech lat możliwe jest zakupienie tańszego gazu, co przełoży się na niższe koszty dla odbiorców. Dodatkowo, montaż silników kogeneracyjnych pozwoli na dostarczanie energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, co ma na celu obniżenie cen ciepła.
Czytaj także: Do 3 tys. zł za hektar dla rolników dotkniętych suszą. Do kiedy można składać wnioski?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.