Od kilkunastu lat Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych w opolskim oddziale ZUS zajmuje się rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń za łączone okresy składkowe w Polsce i w Niemczech.
Ten oddział obsługuje w tym zakresie cały kraj. "W pierwszym półroczu obecnego roku wpłynęło do wydziału ponad 4,6 tysiąca wniosków o przyznanie świadczeń emerytalno-rentowych. Liczba wypłacanych obecnie miesięcznie świadczeń to już 69 tysięcy, z czego aż 52 tysiące to emerytury.
Dla porównania: w grudniu 2021 r. opolska placówka ZUS wypłaciła niecałe 59 tys. polsko-niemieckich emerytur i rent, a pod koniec 2020 r. było to 56,9 tys. świadczeń" – poinformował Sebastian Szczurek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyjaśnia rzecznik opolskiego ZUS, rośnie liczba świadczeń wypłacanych osobom, które pracowały także w innych państwach. Jest to związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej i umożliwieniem milionom Polaków podjęcia legalnej pracy za granicą. "Wraz z upływem lat coraz większa grupa Polaków pracujących legalnie w Polsce i poza granicami kraju otrzymuje międzynarodowe emerytury i renty" – zaznaczył Szczurek.
Według danych ZUS z połowy 2024 roku, w całym kraju wypłacano niemal 359 tysięcy emerytur i rent opartych na składkach płaconych w Polsce i innych krajach. Większość tych świadczeń, bo niemal 264 tysiące, trafiała do osób mieszkających w Polsce. Transfery zagraniczne obejmowały blisko 95 tysięcy emerytur i rent, z czego 57,5 tysiąca otrzymywali odbiorcy w 26 krajach członkowskich UE oraz państwach EFTA.
Największą grupę zagranicznych beneficjentów stanowią osoby mieszkające w Niemczech – prawie 28 tysięcy przelewów z Polski trafia właśnie tam. Kolejne miejsca zajmują Austria, Francja i Szwecja, gdzie polskie świadczenia otrzymuje około 5 tysięcy osób. Zaledwie po kilkunastu międzynarodowych emerytów ZUS mieszka w Estonii i na Cyprze.
Znaczna część transferów zagranicznych realizowana jest na rzecz osób mieszkających w krajach, z którymi Polska podpisała umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym poza UE i EOG. W ostatnich latach takie umowy zawarto m.in. z USA, Kanadą, Koreą Południową, Australią, Ukrainą, Izraelem, Turcją i Białorusią. Dane ZUS z połowy tego roku wskazują na około 31,5 tysiąca odbiorców z tych regionów.
Ponadto, nieco ponad 4 tysiące świadczeń emerytalno-rentowych ZUS kieruje do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.