Projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) opublikowany na początku października na stronie Rządowego Centrum Legislacji zakłada utworzenie centralnego elektronicznego rejestru psów i kotów, a także wdrożenie obowiązku identyfikacji i rejestracji tych zwierząt.
Autorzy twierdzą, że takie rozwiązanie legislacyjne pomoże w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów. Rejestr miałby być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W rejestrze mają być gromadzone podstawowe dane pozwalające na identyfikację zarejestrowanego psa lub kota, a także dane identyfikujące właściciela zwierzęcia.
KROPiK zapewni nieodpłatny dostęp do danych lekarzom weterynarii, gminom, policji, straży gminnej (miejskiej), prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej. KROPiK ma być połączony z mObywatelem, co ma pozwolić na dostęp do systemu także właścicielom psów i kotów - zaznacza tvn24.pl.
Za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją zwierzęcia będzie groziła kara grzywny.
Rejestr psów i kotów. Dodatkowy dochód dla samorządów?
"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że "w ocenie projektodawców baza może stać się dla samorządów również źródłem dodatkowych dochodów, ponieważ pozwoli na weryfikację, kto posiada psa i powinien uiścić za to stosowną opłatę".
Od 2008 r. jest ona fakultatywna (wcześniej był to podatek) i gminy niechętnie ją nakładają, również dlatego, że brakuje narzędzi do jej skutecznego egzekwowania - podsumowano.