Jeszcze rok temu Monika i Mariusz płacili za prąd około 300 zł za pół roku. Niedawno jednak otrzymali rachunek na 5 tys. zł za drugie półrocze 2023 roku. Byli w szoku tak wysoką kwotą.
Monika i Mariusz prowadzą blog "U siebie w domu" oraz profil na Facebooku o tej samej nazwie, gdzie dzielą się doświadczeniami z budowy i eksploatacji domu jednorodzinnego. Od czterech lat korzystają z fotowoltaiki, która znacząco obniżała ich rachunki za prąd.
Po otrzymaniu ogromnego rachunku postanowili sprawdzić przyczynę. - Wchodzimy w fakturę i patrzymy na wszystkie podane cyfry i już widać, że mieliśmy okrutnie niską produkcję - napisali na Facebooku. Okazało się, że produkcja energii z paneli spadła o jedną trzecią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyczyną był przepalony bezpiecznik. - Sprawdziliśmy bezpieczniki i okazało się, że jeden z nich jest spalony. Został on wymieniony, aplikacja się zaktualizowała i panele działają... rachunek pozostał do zapłacenia! - relacjonują.
Blogerzy ostrzegają innych użytkowników fotowoltaiki przed podobnymi sytuacjami. - Po prostu zaufaliśmy temu wszystkiemu i przestaliśmy na bieżąco śledzić aplikację - przyznają.
Jak informuje "BusinessInsider", problemy z fotowoltaiką ma wielu Polaków. Narzekają na wysokie rachunki, przeciążenia sieci energetycznej i awarie urządzeń. W 2023 roku do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęło 630 skarg.
Odśnieżasz tak panele fotowoltaiczne? Możesz je trwale uszkodzić
Mimo że idea odśnieżania paneli może wydawać się logiczna, należy dobrze przemyśleć to działanie. Pierwszym czynnikiem, który trzeba rozważyć, jest bezpieczeństwo. Prace na wysokości, szczególnie zimą, kiedy dachy mogą być oblodzone i śliskie, są obarczone ryzykiem upadku, co czyni je zwyczajnie niebezpiecznymi.
Drugim aspektem jest możliwość uszkodzenia paneli. Narzędzia mogą porysować delikatną powierzchnię paneli, trwale zmniejszając ich zdolność do produkcji energii. Korzyści z odśnieżenia, w większości przypadków, mogą okazać się znikome, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nawet po usunięciu śniegu, zimą wydajność pozostaje znacznie niższa. Dlatego odradza się odśnieżanie, chyba że mamy pewność, że odśnieżanie można przeprowadzić bez ryzyka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.