Ministerstwo Finansów przypomina o uldze podatkowej dla młodych, która obejmuje osoby poniżej 26. roku życia. Ulga dotyczy dochodów z pracy na etacie, umów zlecenia, praktyk absolwenckich, stażu uczniowskiego oraz zasiłku macierzyńskiego. Dochody te nie mogą przekroczyć 85 528 zł rocznie.
Ulga dla młodych obejmuje dochody uzyskane zarówno w kraju, jak i za granicą. Osoby, które ukończyły 26 lat w trakcie roku, mogą korzystać z ulgi do dnia swoich urodzin. Zwolnienie z podatku obowiązuje niezależnie od liczby umów czy płatników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z działalności gospodarczej. Jeśli osiągasz takie przychody, to nie są one zwolnione z opodatkowania w ramach ulgi dla młodych" - informuje Ministerstwo Finansów.
Kiedy złożyć zeznanie podatkowe?
Podatnicy, którzy uzyskali przychody wyłącznie objęte ulgą, nie muszą składać zeznania rocznego. Jednak ci, którzy chcą uzyskać zwrot nadpłaconego podatku lub korzystają z ulgi na dzieci, powinni złożyć deklarację.
"Jeśli przysługuje Ci ulga na dzieci, a w 2024 roku uzyskałeś wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych, masz prawo do 'dodatkowego zwrotu' z tytułu ulgi na dzieci do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, jakie zapłaciłeś od przychodów objętych ulgą dla młodych" - informuje MF.
Więcej informacji o rozliczeniach dla osób do 26. roku życia znajduje się w poradniku dla młodych do 26 roku życia, na stronie: podatki.gov.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.