Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

To koniec tradycyjnych listów. Rewolucja już od 2025 roku

3

Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie podmioty publiczne oraz zawody zaufania publicznego będą musiały korzystać z usługi e-doręczeń. Co to oznacza dla obywateli i profesjonalistów? Czas tradycyjnych listów powoli dobiega końca.

To koniec tradycyjnych listów. Rewolucja już od 2025 roku
To koniec tradycyjnych listów. E-Doręczenia od 2025 roku (Getty Images)

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie obowiązek korzystania z e-Doręczeń dla wybranych podmiotów wskazanych w ustawie. W praktyce oznacza to, że już wkrótce nie będzie konieczności czekania w kolejce na poczcie z awizo, by odebrać list z urzędu. Będzie to można zrealizować elektronicznie.

Na liście podmiotów zobowiązanych do wdrożenia usługi e-Doręczeń znajdują się wszystkie jednostki administracji publicznej, takie jak urzędy skarbowe, samorządy oraz inne instytucje państwowe.

Obowiązek ten dotyczy także zawodów zaufania publicznego, w tym adwokatów i radców prawnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: UOKiK i kara dla Biedronki. Chróstny: Nie uwziąłem się na ten dyskont

Jak czytamy w "Super Expressie", usługa działa podobnie do poczty e-mail, ale jest o wiele bezpieczniejsza. Dzięki unikalnym adresom do doręczeń elektronicznych (ADE), nadawanym na wniosek przez Ministra Cyfryzacji, mamy pewność, że korespondujemy z właściwym adresatem.

Poczta Polska w ramach e-Doręczeń udostępnia publiczną usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego, która zapewnia komunikację z podmiotami publicznymi oraz publiczną usługę hybrydową (PUH), dostępną tylko dla podmiotów publicznych.

Na pierwszym etapie należy wypełnić wniosek o adres do doręczeń elektronicznych (ADE) dla obywateli/dla przedsiębiorcy lub podmiotów publicznych. Minister Cyfryzacji nadaje ADE, który wpisywany jest do bazy adresów elektronicznych (BAE) – nasz cyfrowy identyfikator, który daje pewność co do tego, z kim korespondujemy.

Kolejny krok to aktywacja według instrukcji, przekazanej wraz z informacją o utworzeniu ADE i Skrzynki Doręczeń na e-mail wskazany we wniosku.

Pożegnanie z tradycyjnymi awizo oznacza szybsze i bezpieczniejsze dostarczanie dokumentów. Dla administracji publicznej oznacza to również znaczne oszczędności związane z wydatkami na przesyłki pocztowe.

Przygotowania do zmiany listów

Podmioty zobowiązane do wdrożenia e-Doręczeń mają czas do końca 2024 roku na dostosowanie swoich systemów i procedur do nowych wymogów. Ministerstwo cyfryzacji i inne instytucje wspierają te działania, oferując szkolenia i materiały informacyjne.

Wprowadzenie e-Doręczeń to kolejny krok w stronę cyfryzacji administracji publicznej w Polsce. Przyszłe plany obejmują dalsze rozwijanie elektronicznych usług publicznych, co ma na celu usprawnienie komunikacji między obywatelami a państwem.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić