Opiekunowie i rodzice pracujący w oparciu o umowę o pracę mają dodatkowy przywilej wynikający z faktu wychowywania dzieci. Są to dwa dodatkowe dni urlopowe w roku przyznawane jako opieka na dzieckiem.
Ten czas można wykorzystać dwojako - w formie dni wolnych całkowicie od zawodowych zobowiązań, lub podzielić na godziny i wykorzystywać "po kawałku" w przypadku nagłych wizyt lekarskich lub niezaplanowanych wcześniej spotkań w szkole czy przedszkolu.
Czytaj także: Fajerwerki w Sylwestra. Nawet 5000 zł grzywny
Opieka w tej formie dla rodziców lub opiekunów jest pełnopłatna, ale jak w przypadku zwykłego urlopu wypoczynkowego nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urlopu niewykorzystanego do końca roku należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Ta data nie dotyczy urlopu na żądanie, który można wziąć cztery razy w roku. Jeśli pracownik nie wykorzysta tych dni do końca roku, nie przechodzą one na rok kolejny.
Innym typem wolnego jest urlop opiekuńczy skierowany do osób opiekujących się członkami rodziny lub domownikami. Jego wymiar to maksymalnie 5 dni w roku kalendarzowym. Serwis infor.pl obliczył, że w 2024 r., po odjęciu urlopu i dni wolnych, Polacy będą mieli 115 dni wolnych oraz 251 dni pracujących. W przypadku tego urlopu, należy wykorzystać go do końca roku kalendarzowego. W innym wypadku on przepadnie.
Praca zdalna. Przepada już w styczniu
Oprócz tego pracownik może wystąpić o możliwość okazjonalnej pracy zdalnej. Pod pojęciem pracy zdalnej rozumie się wykonywanie pracy częściowo lub całkowicie w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika.
Praca zdalna okazjonalna może być wykonywana w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że z dniem 31 grudnia 2024 r. niewykorzystane dni okazjonalnej pracy zdalnej przepadną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.