Sieć Biedronka tłumaczy na swojej stronie internetowej, że jej właścicielem jest spółka Jeronimo Martins Polska SA, która jest z kolei własnością Grupy Jeronimo Martins z siedzibą w Portugalii. Obecnie grupą kieruje Pedro Soares dos Santos, który przejął stery od ojca, Alexandre'a. Portugalska spółka jest od 1989 roku notowana na giełdzie w Lizbonie, a na rynku spożywczym działa już od 225 lat.
Jak podkreślają wiadomościhandlowe, grupa Jeronoimo Martins może przejąć Carrefoura, a sama transakcja mogłaby wygenerować pokaźne zyski i liczne synergie.
Czytaj także: Wróżka Feminuszka w Biedronce. Nagranie hitem w sieci
Grupa Jeronimo Martins jest notowana na portugalskiej giełdzie papierów wartościowych i jej wartość rynkowa regularnie oscyluje wokół 10 miliardów euro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Część tej wartości jest pochodną sukcesu Biedronki na rynku polskim, który przynosi firmie miliardowe zyski. Chociaż sam właściciel Biedronki jest osobą prywatną, to wpływy ze sprzedaży detalicznej w Polsce stanowią istotny element w budowaniu jego majątku.
Rodzina Soares dos Santos od lat pozostaje jednym z najbogatszych rodów w Portugalii, a jej członkowie są aktywni w zarządzaniu grupą Jeronimo Martins. Ricardo Soares dos Santos, prezes zarządu jest jednym z głównych architektów sukcesu Biedronki w Polsce.
Jak czytamy, z finansowego punktu widzenia transakcja przejęcia Carrefoura przez Jeronimo Martins byłaby korzystna. Strategicznie to właściciele portugalskiej firmy muszą podjąć decyzję, gdzie będą chcieli zatrzymać się w budowie swoich aktywów. Z perspektywy politycznej, jak wskazują analitycy, francuskiemu rządowi trudno byłoby powstrzymać przejęcie Carrefoura przez europejską firmę o świetnych referencjach.
Spółka posiada wiele sklepów
W Polsce, oprócz Biedronki, do portugalskiej grupy należy też sieć drogerii Hebe. W Portugalii grupa jest właścicielem supermarketów Pingo Doce i sieci cash & carry Recheio. Działa też w sektorze mleczarskim, chowu bydła oraz hodowli ryb, prowadzi też pijalnie czekolady Hussel i kawiarnie Jeronymo. Z kolei w Kolumbii należy do niej sieć supermarketów Ara. W trzech krajach grupa zatrudnia ponad 118 tys. pracowników.