Jak poinformował GUS, wrześniowy poziom wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw był niższy od sierpniowego. Wtedy średnie płace były na poziomie 8189,74 zł brutto. Natomiast w poprzednim miesiącu wyniosły 8140,98 zł.
W porównaniu z poprzednim sezonem, wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły jednak we wrześniu o 10,3% r/r.
Czytaj także: Ceny oszalały. Polacy masowo wykupują ten produkt
Na wysoką dynamikę wpływa wcześniejszy wzrost płacy minimalnej i podwyżki w budżetówce. W przyszłym roku tempo wzrostu płac zmaleje ze względu na mniejszą podwyżkę płacy minimalnej. Prezentowane dane dotyczą podmiotów sektora przedsiębiorstw, który stanowi część gospodarki narodowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2024. Najnowsze dane GUS
Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nadal spada. We wrześniu spadek sięgał 0,5 procent. Od początku roku liczba etatów zmniejszyła się o 33,7 tysiące.
Czytaj także: Pracowała tylko jeden dzień. ZUS wyliczył jej emeryturę
Największe redukcje miały miejsce w przemyśle, gdzie w ciągu roku ubyło 34,1 tys. miejsc pracy.
W kolejnych miesiącach sytuacja na rynku pracy powinna się unormować: tempo wzrostu wynagrodzeń spowolni, a zatrudnienie ustabilizuje się.
Szybki monitoring NBP potwierdza, że w III kwartale presja płacowa stopniowo maleje. Niemniej duży wzrost kosztów pracy stanowi istotny czynnik przy redukcji etatów w warunkach słabszej koniunktury.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.