Serwis ukranews.com donosi, że najwięcej ukraińskich towarów w okresie od stycznia do listopada 2024 roku trafiło do Polski (wartość 4,4 mld dolarów), a także Hiszpanii (2,7 mld dolarów) i Niemiec (2,7 mld dolarów).
Wśród głównych grup eksportowych dominowały:
- produkty spożywcze - 22,6 mld dolarów;
- metale i wyroby metalowe - 4,1 mld dolarów;
- maszyny, sprzęt i środki transportu - 3,2 mld dolarów.
Państwowa Służba Celna poinformowała, że w ciągu 11 miesięcy 2024 roku podczas odpraw celnych eksportu towarów objętych cłem wywozowym do budżetu wpłacono 270,3 mln hrywien.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak donosi serwis ukranews.com, w okresie od stycznia do września 2024 roku wartość importu przewyższyła wartość eksportu o 20,382 mld dolarów, co podkreśla trudności w równowadze handlowej Ukrainy.
Handel zagraniczny Ukrainy w 2024 roku pokazuje dominację importu, co wskazuje na rosnącą zależność od dostaw z innych krajów, szczególnie z Chin, Polski i Niemiec. Jednocześnie eksport żywności pozostaje kluczowym sektorem, wzmacniającym pozycję Ukrainy na rynkach międzynarodowych.
Ukraina. Oto struktura importu
"Podatki od importowanych towarów objęły produkty o wartości 52,1 mld dolarów, co stanowi 82 proc. całkowitej wartości przywozu" - podaje ukraińska prasa.
Największymi partnerami handlowymi Ukrainy w imporcie były:
- Chiny - 13 mld dolarów,
- Polska - 6,3 mld dolarów,
- Niemcy - 4,8 mld dolarów.
W strukturze importu dominowały trzy główne kategorie, które stanowiły 65 proc. całkowitej wartości towarów wprowadzonych na Ukrainę w 2024 roku:
- maszyny, sprzęt i środki transportu - 22,2 mld dolarów;
- produkty przemysłu chemicznego - 10,7 mld dolarów;
- towary z sektora paliwowo-energetycznego - 8,2 mld dolarów.