Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wyższa emerytura? Ten trik od ZUS może pomóc

2

Pracujesz i myślisz o swojej przyszłej emeryturze? Chcesz, aby była ona satysfakcjonująca? Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że możliwe jest nawet podwojenie świadczenia emerytalnego. Jest na to jeden dość prosty sposób, którego zastosowanie może mieć bardzo dobre efekty.

Wyższa emerytura? Ten trik od ZUS może pomóc
ZUS podpowiada co zrobić, by uzyskać wyższą emeryturę (Adobe Stock, Copyrights © WDnet Digital Creation Studio - All Rights Reserved.)

Podwyższenie emerytura zwykle kojarzona jest z mechanizmem waloryzacji, który dotyczy tylko już wypłacanych świadczeń. Co ważne, waloryzacja zazwyczaj odbywa się automatycznie. Moment ponownego obliczenia świadczenia przypada najczęściej na marzec.

Osoby, które jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego, mogą znacząco zwiększyć swoje przyszłe emerytury. Według ZUS-u, takie świadczenia mogą być nawet dwa razy większe. Jak to osiągnąć?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

ZUS zdradza sposób na wyższą emeryturę

Najefektywniejszym sposobem na zwiększenie swojej emerytury jest kontynuowanie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Według ZUS-u, już jeden dodatkowy rok w pracy może przynieść wzrost świadczenia od 10 do nawet 15 procent. Przepracowanie kilku lat więcej może przynieść naprawdę spore korzyści finansowe.

Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dla przeciętnej emerytury, dodatkowe 10-15 procent oznacza kilkaset złotych więcej. Im dłużej pracujemy, tym wyższa emerytura czeka nas w przyszłości. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które pobierają kwotę w okolicach minimalnego świadczenia.

Rekordzista dostaje niemal 50 tys. złotych. Solidnie na to zapracował

Przykładem jest 90-letni emeryt ze Śląska, który pracował przez ponad 62 lata. Dzięki temu jego miesięczna emerytura przekracza 48,6 tys. złotych. To kwota, która pozwala żyć w komforcie, o którym wiele osób może tylko pomarzyć.

Decydując się na odroczenie emerytury, możemy zyskać dzięki trzem elementom. Pierwszym z nich są większe składki oszczędzone na koncie ZUS. To oczywiste - im więcej odłożonych środków, tym wyższa emerytura.

Coroczna waloryzacja kapitału, odbywająca się w czerwcu, to kolejny czynnik zwiększający wysokość emerytury. Ponadto, zmieniająca się średnia długość życia, potwierdzana przez dane GUS, również wpływa na wysokość świadczeń. Za kilka lat oczekiwana wysokość emerytury może więc być zauważalnie inna.

W 2024 r. wysokość minimalnej emerytury to 1780,96 złotych. Średnia emerytura pobierana w Polsce w pierwszym półroczu 2024 r. wyniosła natomiast 3653,67 zł brutto.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jabłkom "eko" daleko do bycia eko. Niepokojące wyniki badań w Lidlu
Niemal połowa firm planuje zwiększenie płac. Zmiany także w zatrudnieniu
Złe wieści dla turystów we Włoszech. Wprowadzono nowy zakaz
Aż 17 dni wolnego. Oto co trzeba zrobić. Stracisz tylko 7 dni urlopu
Ten produkt mocno drożeje. Duży problem dla Polaków
Pozostawienie ładowarki w gniazdku. Lepiej tego nie rób
Za to możesz dostać mandat. Uważaj na przewóz choinki
Biedronka ponownie ogłasza. "Limit dzienny: dwa opakowania"
Kaufland przegrał w sądzie. Kasjerka wraca do pracy
"Hańba". Schreiber kupiła kostkę masła. Podała cenę
Nowa opłata RTV? To może zastąpić abonament
Gigant przenosi produkcję czekolady do Polski. Około 100 miejsc pracy
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić