Prof. Jan Hagemejer, prezes think-tanku CASE, wykładowca na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW w rozmowie z portalem money.pl podkreśla, że "na zwiększenie dzietności jest już za późno, tym samym to wiek emerytalny powinien być tym parametrem systemu, który zareaguje na narastającą nierównowagę".
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej wskazuje, że spadek liczby osób w wieku produkcyjnym "może być też bezpośrednio hamulcem dla gospodarki".
- Wiele krajów wprowadza mechanizmy, które podnoszą wiek emerytalny zgodnie ze zmianami długości trwania życia, co pozwala na odpowiednie utrzymanie kapitału ludzkiego - podkreśla prof. Chłoń-Domińczak w rozmowie z portalem money.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) przeciętna osoba w krajach Uni Europejskiej, która osiągnęła 65 lat, będzie żyła jeszcze ponad 20 lat. W Polsce oczekiwane trwanie życia 65-latków na przestrzeni lat mocno się wydłużyło i wynosi obecnie niespełna 19 lat.
Ekonomiści z think-tanku GRAPE wyliczyli, że przy utrzymaniu dzisiejszego wieku emerytalnego aż ok. 70 proc. osób urodzonych po przełomie lat 70. i 80. XX w. nie uzbiera kapitału emerytalnego wystarczającego, aby pobierać emeryturę większą od minimalnej.
Antoni Kolek ekspert emerytalny z Akademii Leona Koźmińskiego zwraca uwagę, że rządzący powinni obecnie wprowadzić rozwiązania, które zachęcą starsze osoby do dłuższej pracy.
Dobrym rozwiązaniem byłoby takie, które i zwiększa wynagrodzenie i wysokość świadczenia emerytalnego. Inną zachętą może być również dofinansowanie miejsca pracy czy ulgi podatkowe - stwierdził Kolek w rozmowie z Super Biznesem.
Innym rozwiązaniem może być skrócenie czas pracy do 4 dni w tygodniu, w zamian za podwyższenie wieku emerytalnego. Podobne zdanie na temat tego pomysłu ma Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Chcemy wprowadzać zachęty, by dłużej dobrowolnie być aktywnym na rynku pracy. Z wiekiem szybciej się męczymy, mamy krótszy czas efektywności. To niczyje lenistwo. Rynek pracy musi być bardziej elastyczny - mówiła jakiś czas temu minister.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.