We wtorek, 22 października 2024 r., Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia dotyczącego rozszerzenia sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Zmiany te mają istotny wpływ na funkcjonowanie systemu e-TOLL, który obejmie dodatkowe kilometry dróg w całej Polsce.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada 2024 roku i obejmą dodatkowe 1,6 tys. km autostrad, dróg ekspresowych oraz krajowych.
Nowelizacja dotyczy głównie pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, w tym ciężarówek, autobusów oraz kamperów wymagających prawa jazdy kategorii C. Kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli będą nadal zwolnieni z opłat na dotychczas bezpłatnych drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozszerzenie sieci dróg płatnych obejmuje m.in. następujące odcinki:
- Autostrada A1: Toruń Południe – Gorzyczki
- Autostrada A2: Modła Królewska – Kałuszyn
- Autostrada A4: Zgorzelec – Korczowa
- Autostrada A6: Kołbaskowo – Szczecin Dąbie
Drogi ekspresowe:
- S1: Pyrzowice – Zwardoń
- S2: Konotopa – Lubelska
- S3: Parłówko – Bolków
- S5: Bydgoszcz Północ – Wrocław Północ
- S7: Gdynia – Zakroczym
Opłaty drogowe będą naliczane zgodnie z zasadami "korzystający płaci" oraz "zanieczyszczający płaci", co oznacza, że wysokość opłat będzie zależna od masy pojazdu oraz normy emisji spalin. W przypadku nieuregulowania należnych opłat kierowców czekają automatyczne kontrole i kary. Brak opłaty za przejazd będzie skutkował karą administracyjną w wysokości 500 zł.
Wpływ na koszty i ceny
Nowe przepisy wpłyną na wzrost kosztów transportu, co może przełożyć się na wyższe ceny produktów i usług. Opłaty są naliczane za każdy przejechany kilometr i zależą od normy Euro oraz klasy pojazdu. Im niższa norma emisji spalin, tym wyższa opłata, która może wynosić nawet 77 gr/km.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.